Nepřehlédnutelný byl stánek, kde role prodejců se ujali žáci a žákyně místní základní školy. Nabízeli své rukodělné práce a finanční výtěžek použijí jako příspěvek na studium dívky v Keni. Adopcí na dálku podporují Muthinu Munywoki už desátým rokem. „Od února půjde do druhého ročníku na střední školu," říká učitelka Bohuslava Dusíková, která před desetiletím stála u zrodu nápadu adopce na dálku dívky z africké země.

Za pultem stánku stál s dalšími spolužáky školy také Pavel Pechman. „S učitelem jsem vyráběl tento květináč se šiškami jako vánoční dekoraci," ukazuje na jeden z mnoha výrobků. „Je to pěkné takto o Vánocích pomoci a dívka z Keni z toho má pak peníze do školy," dodává. Prostředky na podporu keňské dívky získávají děti kladrubské základní školy právě takto, prodejem vlastních výrobků na trzích. „Třikrát do roka. Na Mikulášském, Velikonočním trhu a Historickém jarmarku. Kladrubští jsou na to už zvyklí a rádi si přijdou nějaký výrobek od žáků koupit. Dnes byl neskutečný frmol hned od rána. V osm hodin začínaly trhy a my už tu měli frontu," poukazuje Dusíková.

Část výrobků děti vytvoří při výtvarné výchově. „Dvakrát do roka ale děláme jakýsi výrobní den, to na Velikonoce a nyní na Vánoce. Dělali jsme vánoční dekorace z nejrůznějších materiálů, jako různé andílky, svícny, stromečky, ozdobené květináče a mnoho dalšího."

Za deset let se i obměnila generace dětí, které přispívají dílem na adopci dívky Muthinu. „Chodí nakupovat právě i bývalí žáci. Dnes tu byla slečna, které je už dvacet tři let, a která před těmi deseti lety tu s námi stála u stánku," dále říká učitelka Dusíková. Nyní má Muthinu Munywoki školu bezplatně, ale musí si platit například učebnice, pomůcky a školní uniformu. Za deset let si se vzdálenými spolužáky z Kladrub už vyměnila dopisy, které by množstvím prý vydaly i na knihu.