Je prodej korálků a šperků z drátků činnností, na které se dá vydělat?

To rozhodně ne. To bych se stěží uživila. Je to prostě jen záliba a koníček. Něco vyrobím, pak nabídnu, vrátí se mi peníze za materiál a ty zase hned vložím do dalšího. Prostě zbohatlíkem se tím určitě nestanu.

Z čeho všeho šperky vyrábíte ?

Nejvíce s korálků plastových i skleněných. Pak také z různých drátků měděných, postříbených, někdy i ze stříbra, ale to pouze na objednávku, je to trochu dražší záležitos.

Co všechno se tedy z těchto věcí vyrábět?

Prakticky cokoliv, stačí mít nápad. Klasikou jsou náušnice, korálky, nárámky. Ale dělám také spony do vlasů, zápichy do dortů, vánoční ozdoby a další dekorace. Chce to mít fantazii.

Kde jste získala první popud a nápad?

V těhotenství jsem si náhodně koupila knížku o korálkování. Jsem taková, že pořád ráda něco vyrábím, háčkuji, vyšívám nebo lepím ubrousky, a proto jsem to chtěla zkusit. A musím říci, že mě to hodně vzalo, dnes jsem nesvá, když se dlouho ke korálkům nedostanu.

Co na to říká vaše rodina, že okupujete část obývacího pokoje?

Manžel mě moc podporuje. Je hodný, hlídá děti, když jezdím prodávat na trhy, ačkoliv ho to někdy nebaví, protože je to někdy i několik víkendů za sebou. No, a děti, ty mi i pomáhají. Buď si sami zkouší něco vyrobit nebo si jen tak s korálky hrají.

Nebojíte se, že když jsou tak malé, že třeba strčí nějaký korálek do pusy?

Ne, vůbec ne. Kubovi jsou čtyři roky a Katce tři, ale odmala jsou vedení k tomu, aby na vše dávali pozor. Nic do pusy ani jinam nestrkají. Ke hraní si věštinou vybírají velké korálky.

Kde sháníte materiál?

Nejvíce asi na internetu. Je tam velký výběr, mohu porovnávat ceny. Většinou se vyplatí objednat si více zboží za jedno poštovné.

Podle čeho vybíráte?

Podle toho, co se mi líbí nebo podle momentální objednávky. Někdy si sami kupující sám dopředu určí, jakou chce třeba barvu, velikost a podobně.

Vaše šperkařská dílna se dostala mezi ty certifikované, které teď nesou punc Místní výrobek ze západu Čech. Co vám to přineslo?

Tak, hlavně se tímto dostavám do podvědomí lidí. Zároveň je můj kontakt v katalogu, který na se soutřeďuje na místní řemeslníky a výrobce. Značka také upozorňuje na kvalitu a originalitu. A to nejdůležitější, sami pořadatelé mi pak volají a zvou mě se stánkem na své akce, ketré většinou konají na Tachovsku.