Sněmovní výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu udělil obci Milíře obecní znak a prapor.
Podle starosty obce Jana Terely si znak přála vesnice s necelými dvěma stovkami obyvatel už od doby, kdy začala vykonávat samosprávu, tedy od začátku 90. let minulého století.
„Udělení znaku a to, že máme svojí vlajku, chápeme jako uznání naší samostatnosti,“ říká Terela, který tento týden převzal potvrzení o přidělení znaku od předsedy sněmovny Miloslava Vlčka. Na cestě ho doprovázel zastupitel Ladislav Špot.
Samotné udělení znaku pro chod Milířů neznamená žádné změny, obec se však může před hosty, veřejností nebo turisty prezentovat daleko výrazněji, než tomu bylo v minulosti.
„Do budoucna se dá uvažovat o výrobě propagačních předmětů, které mohou dostávat třeba turisté,“ míní starosta obce. Milíře jsou zajímavé právě pro turisty díky tomu, že leží nedaleko od hranic, kde je panenská a zachovalá příroda.
Symboly v obecním znaku i na praporu vycházejí z historie, objevuje se tu třeba stříbrný meč se zlatým jilcem, hořící milíř (odtud název vesnice), nebo zlatý gotický dvojklíč. Jako barvy zvlolili heraldici na znaku a praporu zelenou, černou, bílou a žlutou.