Světce – Jízdárna ve Světcích má nově svůj kamenný milník času. Kamenosochařské dílo je věnované jak samotné národní kulturní památce, tak i jejímu staviteli, tedy knížeti Windischgrätzovi. Autorkou sochařského díla je Jana Rejmanová a samotná památka jí prý moc nadchla.

„Moc se mi zde líbí a snad i proto se mi dílo tvořilo moc dobře. Sama vlastním koně, takže k nim mám blízko, byla to pro mě celkově moc pěkná práce,“ řekla Deníku autorka milníku.

Při slavnostním odhalení nového milníku se zde na malé slavnosti sešli zástupci z české i německé strany, aby sochařské dílo představili. „Milník času je určitě pro jízdárnu přínosem a věřím, že sem přiláká další návštěvníky, třeba právě ty, kteří putují po stopách Zlaté cesty,“ řekl místostarosta Tachova Jan Straka. Zámecký kastelán a průvodce Pavel Voltr pak doplnil, že je moc rád, že má jízdárna ve Světcích a tedy i polní maršál Windischgrätz svůj milník. „Moc na něm oceňuji, že se na relativně malé ploše podařilo znázornit ty nejdůležitější informace které se jízdárny ve Světcích týkají. Je tady rok 1861, což znamená rok, kdy byla budova jízdárny dostavěná, erb rodu Windischgrätzů a kůň ve skoku,“ poznamenal.

Myšlenka na vybudování milníku u jízdárny ve Světcích vznikla na základě návrhu pracovníků členů Historického parku Bärnau a spolku Via Carolina, které městu Tachov nabídlo uspořádání zemské výstavy, jejíž doprovodným programem se stal i milník času. „V jízdárně mohou minimálně do konce prázdnin návštěvníci shlédnout dvě výstavy. Jedna je věnovaná proměnám jízdárny a jejím oceněním od odborné poroty a druhá zemská výstava je věnovaná Karlu IV.,“ vysvětlila pracovnice Městského kulturního střediska Petra Maroszová.

Spolek Via Carolina společně se spolkem Terra Tachovia, které pečují o odkaz a zachování Zlaté cesty plánují její další rozšíření. „Kromě tohoto milníku plánujeme postavit ještě patnáct dalších, které budou postaveny jak na české tak na německé straně. Společně s milníky, které už stojí, vznikne komplex pětatřiceti milníků, které povedou od Waldsassenu po Waidhaus a od Weidenu po Plzeň,“ uzavřela koordinátorka projektu Ida Pětioká.

Ilustrační foto
Co bude s problémovým oborem? V Plané nedostuduje více než polovina maturantů