„Po vyčištění je třeba nabrat vzorky, které pak čeká chemický rozbor ve speciální laboratoři,“ řekla Deníku ředitelka lázeňské společnosti. Pavilon pak bude otevřen pro veřejnost, aby si lidé mohli minerální Prusíkův pramen načerpat.

Kromě pavilonu v centru lázeňského parku poteče pramen také z kohoutku ve starším altánu u lázeňského domu Prusík. „Vzhledem k současné situaci budou muset lidé při čerpání pramene dodržovat daná pravidla, tedy mít nasazený respirátor, dodržovat rozestupy a minerální vodu čerpat do svých nádob,“ doplnila Jurásková.

Tradiční oficiální zahájení lázeňské sezony v plánu není, lázně jsou stále ještě uzavřeny. Plánuje se ale žehnání pramenů otcem biskupem Tomášem Holubem, akce ovšem nebude určena vzhledem k vládním opatřením pro veřejnost.

Připraven na sezonu už je také minerální pramen v Tachově.

Jak Deníku sdělila Kristina Polónyiová z Majetkoprávního odboru Městského úřadu Tachov, technicky je minerální pramen připraven od minulého týdne.

„Veřejnost by z něj vodu ještě nabírat neměla, upozorňuje na to cedule umístěná u pramene. Ve středu se totiž budou odebírat vzorky a voda bude podrobena laboratorním testům. Je to každoroční praxe, výsledky bývají do dvou týdnů,“ sdělila Deníku Polónyiová.

K dalším významným minerálním pramenům na Tachovsku patří Il Sano, prameniště u Dolního Kramolína ovšem není veřejnosti přístupné. Zmíněná minerální voda dala jméno kolekci nealkoholických nápojů, kterou produkuje chodovoplánský pivovar.

Nabrat vodu si ovšem veřejnost může například také z Mlýnské studánky pod Pístovem, známý je také nedaleký pramen Čiperka u Michalových Hor.

Na Konstantinolázeňsku vyvěrá kromě Prusíkova pramene například Pramen lásky (nedaleko železniční stanice Kokašice), oblíbená je Studánka lásky, k níž vede naučná stezka.

Pramenů a studánek s pitnou vodou lze v okrese najít ještě celou řadu, několik je jich například podél toku Mže mezi soutokem s Hamerským potokem a Stříbrem.

Kvalitní a oblíbený minerální pramen je také u Teplé. Jmenuje se Oriona a je u silnice, jen několik kilometrů za hranicemi okresu.