Chcete si zajistit nehynoucí lásku svého drahého či drahé? Pak vezměte svoji polovičku na procházku ke Studánce lásky nedaleko Konstantinových lázní a ochutnejte společně její vodu. Legenda praví, že láska milenců, kteří se sirovodíkové minerální vody ze studánky napili, je věčná. Kromě lahodného čarovného moku si při procházce přijdou na své i milovníci železnic, trasa je dovede k několika technickým zajímavostem.

Naučná stezka Ke studánce lásky je obousměrná, začíná a končí u nádrže v Konstantinových Lázních. Turisty provede krásnou krajinou, kde je po zeleně značené trase umístěno několik informačních tabulí. Díky nim získají bližší informace jak o lahodné minerálce ze Studánky lásky, tak o 24 kilometrů dlouhé železniční trati mezi Pňovany a Bezdružicemi, která byla vystavěna v letech 1900 – 1901. Jen kousek od samotné studánky mohou spatřit u před deseti lety opraveného mostního oblouku také starou betonovou jímku, z níž se dříve čerpala voda do zásobníku lokomotivy. Potok Hadovka tudy protékající zajišťoval dostatečný přísun vody. Další zastavení pak návštěvníky seznámí s historií těžby čediče, k rampě u trati před lety vedla lanovka, která dopravovala na principu gravitace důlní vozíky s nalámaným kamenem do železničních vagonů.

Naučná stezka Ke Studánce lásky | Video: Deník/Monika Šavlová

U samotné Studánky lásky je zamilovaným párům, ale i dalším turistům k dispozici zastřešený altánek, po trase je umístěno několik laviček, kde je možno posedět a nabrat sílu na další část cesty anebo se jen pokochat pohledem po okolí. Sirovodík je ze studánky v blízkém okolí lehce cítit, ale průzračná voda s bublinkami, které v ní každou chvíli probublávají ode dna nahoru, doslova láká k ochutnání a není jediný důvod se jí nenapít. Minerální prameny jsou vyhlášené svými účinky a běžně jsou používány k léčbě kardiovaskulárních chorob v nedalekých Konstantinových Lázních, kam se se svými srdečními problémy přijíždí ročně léčit desetitisíce pacientů.