V muzeu ve Stříbře se totiž konala autogramiáda mistrů České republiky v motokrosu. Ta se uskutečnila v rámci výstavy Průřez dějinami motokrosu.

„Jedná se o výstavu, která má ukázat návštěvníkům slavné motoristické momenty ve Stříbře," říká Deníku Petr Maršálek z Auto-moto klubu Stříbro. „V rámci této akce jsme si řekli, že by bylo skvělé dát prostor našim juniorským mistrům, kteří se mohli podepsat svým fanouškům tady ve Stříbře," doplnil.

„Je to úžasný. Vždycky si tohle užívám, když vidím, že lidem nejsou ukradené mé úspěchy. Už jen z toho důvodu, že motokrosu věnuji spoustu času," vyjádřil se jeden ze závodníků, Petr Smítka, který pochází z Pňovan. „Sice neberu titul mistra republiky jako největší úspěch, ale je to super, že lidé přišli," uvedl.

„Jsem za ten úspěch samozřejmě rád, je to výborné zakončení sezony. Nyní si s klidnou hlavou mohu dát posezonní pauzu. Za čtrnáct dní mi ale začíná další příprava. Teď v zimě jde hlavně o fyzičku, takže chodím hodně do posilovny a běhat," říká motokrosař.

Motokros ve Stříbře má již dlouholetou tradici. „Motokros ve Stříbře se už stává jakousi legendou. Jsem hrozně rád, že je zde terén a takové podmínky. Těší mě, že mohu trénovat zrovna tyhle dva kluky, protože mají poměrně velký potenciál a dřou na sobě. V každé generaci motokrosařů se tady ve Stříbře zrodil jeden až dva talenti, kteří se dostali na nejvyšší místa v tomto sportu. Doufám, že Ruda s Jirkou nebudou výjimkou. Sport celkově není ale jen o tvrdé dřině, ale také o troše štěstí. Může dojít k výpadku, třeba následkem zranění, a pak je to na přípravě znát. To se ale doufám nestane," uvádí trenér Churavý.

„Já osobně mám na Stříbro jen dobré vzpomínky. Už jen proto, že jsem zde odjel svůj první závod v životě. Když jsem jel ten poslední, tak to bylo také ve Stříbře a byl jsem zde třetí na mistrovství světa, což bylo krásné," říká Churavý. „Poté, co jsem přestal závodně jezdit motokros, jsem začal dělat asistenta trenéra v Dukle Praha a od roku 1989 jsem dělal trenéra juniorské reprezentaci," říká dále trenér.

Expozice o historii motokrosu by měla trvat celý měsíc. „Návštěvníci , kteří se sem nestihli nebo nestihnou přijít podívat, nemusí být smutní. Od března následujícího roku je totiž čeká stálá expozice v přízemí muzea, která bude věnována také průřezu dějinami motokrosu Stříbra. Bude otevřena na výročí 65 let Auto moto klubu ve Stříbře a myslím si, že návštěvníci budou mít opravdu na co koukat," uvedl Deníku Maršálek.

Lukáš Hilpert