„Tatínek chodil hrát mariáš s partou kamarádů každý pátek. Přes týden jsme ho hráli doma celá rodina. Mne tato hra zaujala natolik, že jsem mariáš uměla hrát již v jedenácti letech“, vzpomíná na své mariášnické začátky Marie Křížová, která již třiadvacet let hraje celostátní ligu a zároveň má ve své sbírce 110 balíčků mariášnických karet a přes 5000 firemních propisovacích tužek.

Kromě Marie Křížové, mariášnickou ligu, ve které je zaregistrovaných přes tisíc mariášníků z celé České republiky, ještě hraje dalších sedm žen.
Největší úspěch mariášnice z Budislavic dosáhla v roce 1995, kdy se stala mistryní České republiky. Zajímavostí bylo, že její manžel Lubomír skončil tehdy na druhém místě.

Tak, jako každý sport, i mariáš se musí trénovat. Mistryně trénuje minimálně jednou týdně. „Než se kluci oženili, tak jsme doma hráli často, ale nyní trénuji pouze jednou v týdnu - každé pondělí k nám jezdí mariášníci z Rožmitálu“, vysvětluje tréninkovou morálku družstva Klubu přátel žaludského esa Budislavice Marie Křížová.

„Marušku znám již patnáct let a musím, bohužel, konstatovat, že s ní mám pasivní skóre. Jednoznačně mohu potvrdit, že je to velice dobrá mariášnice a rovněž skvělá společnice, která nezkazí žádnou legraci“, krátce hodnotí Marii Křížovou její dlouholetý kolega v mariáši Michal Pipta z Chodové Plané.
„Mariáš je pro mne ‚droga‘. Moc se těším nejen na ligu, ale také na každý turnaj. Vždy se sejde dobrá parta kamarádů, se kterými je vždy velká legrace, a také poznávám krásy naší republiky. Mariáš beru vždy jako dovolenou, kde si odpočinu. Tuto báječnou hru budu hrát dokud mi to bude myslet“, dodává závěrem mistryně, která se již zúčastnila přes 500 turnajů.

I když se hraje ‚jenom o peníze‘ je při mariáši pokaždé veselo. Na snímku (zprava) Marie Křížová, zakladatel mariášnické ligy Vladimír Šubrt z Mariánských Lázní, Michal Pipta z Chodové Plané, Lubomír Kříž a Alois Václavík z Mariánských Lázní při rozcvičce před sobotním turnajem Západní ligy v Budislavicích.

Michal Pipta