„Jako kdyby to někdo kradl na objednávku," nechápe počínání zlodějů vedoucí investičního odboru Městského úřadu v Tachově Pavel Bluma.

Jednu kruhovou houpačku odcizil neznámý pachatel na sídlišti Rapotín poté, co odšrouboval kotvící řetězy, druhou odcizil u zimního stadionu. „Škoda, kterou pachatel svým jednáním způsobil, byla vyčíslena na 25 000 korun. Tachovští policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže," informovala policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Už na přelomu září a října řešila policie již zmiňovanou krádež houpačky, které se říká „hnízdo" z hřiště na sídlišti Východ. „Celá houpačka i s instalací stála třicet tisíc. Samotné hnízdo kolem patnácti tisíc," sdělila zaměstnankyně investičního odboru Městského úřadu v Tachově Hana Hudousková. „Houpačka byla upevněna šrouby, které jsme poté ještě nechali zavařit, takže si s tím někdo musel dát hezkou práci. Nikdo z nás tento čin nechápe a mě upřímně to dost mrzí," dodala tehdy Hudousková.

Herní prvky, které zmizely nyní, jsou podobné. Pracovníkům města se pochopitelně počínání zloděje či zlodějů nelíbí a chtějí o spolupráci požádat veřejnost. „Houpačky, které zmizely z dětských hřišť na sídlišti Rapotín a u zimního stadionu nejsou žádné drobné věci. Odstranit je není jednoduché a možná si někdo neobvyklého ruchu kolem těchto prvků všiml. Budeme rádi, pokud se najde svědek, nebo svědkové, kteří by mohli podat jakékoli informace, které by mohly vést k případnému nalezení houpaček nebo odhalení zlodějů," uvedl vedoucí odboru. Případní svědkové se mohou obrátit přímo na městský úřad, nebo na policii.
Zmizelé houpačky chce dětem město nahradit, například atrakce ve Stadtrodské by se měla obnovovat na jaře příštího roku.

Představitelé obcí a měst na Tachovsku bojují se zloději a vandaly na dětských hřištích různým způsobem. Někde pomáhají fotopasti.

Pomáhají fotopasti i kamerové systémy

Tři podobné atrakce zmizely v těchto týdnech ze tří dětských hřišť v Tachově. Škody jdou do desítek tisíc korun. S podobně velkými krádežemi se v námi oslovených obcích a městech Tachovska zatím nesetkali, ale všude se potýkají s drobným i větším vandalismem.

Způsob boje proti nenechavcům je různý, například ve Stráži se osvědčily fotopasti. „Občas se nám stává, že městský mobiliář, třeba lavičky, odpadkové koše a podobně, je poškozený. Většinou za to mohou adolescenti, ať už nevhodným používáním nebo prostě tím, že se jeden před druhým předvádějí," uvedl starosta Stráže Karel Fišpera.

Fotopasti se osvědčily

„Vytipovali jsme si místa, kde k takovému častému poškozování dochází a nainstalovali jsme u nich fotopasti. Pomohlo to, tam kde jsme měli fotopasti – a upozorňovali jsme na to cedulkami – se situace mnohem zlepšila," dodal strážský starosta.

Zařízení dětských hřišť a víceúčelového sportoviště tolik netrpí. „Samozřejmě, že pravidelným používáním se určité závady stávají, ale odstraňujeme je průběžně. Navíc jednou týdně se na dětském hřišti kontrolují všechny spoje a namáhaná místa," dodal s tím, že víceúčelové hřiště má svého správce, který se o zařízení stará.
Obě zařízení se používají po celý rok a zavírají se pouze v případě, že napadne sníh, nebo když jsou větší mrazy. Tyto vlivy počasí totiž mohou zařízení ve spojitosti s jeho používáním při mrazech nebo na sněhu poškodit.

Vandalů se nebojí

Prakticky žádné škody po letní sezoně nezaznamenali na dětském hřišti v Černošíně. Deníku to řekl starosta Miroslav Plincelner. „Pokud se nějaké objeví, odstraňujeme je průběžně. Máme dvě dětská hřiště, jedno v Černošíně za farou, druhé v Ostrovcích a obě pravidelně kontrolujeme a z kontroly se provádí zápis. Škody se občas objevují, ale nedá se říct, že je způsobují vandalové úmyslně, s tím jsme se ještě nesetkali. Spíše se jedná o opotřebení, pak tedy musíme nechat prvek opravit," uvedl.

Také černošínská dětská hřiště jsou možná k celoročnímu používání, pokud to ovšem počasí dovolí. Jen pískoviště bude před zimu podle starosty přikryto.

Používají odolné herní prvky

V Boru a jeho spádových vesnicích mají na starosti šest dětských hřišť a jedno víceúčelové sportovní. Dětská hřiště jsou kromě Boru v Boječnici, Holostřevech, Damnově a Vysočanech. „Dětská hřiště podléhají pravidelným revizím, při kterých zjišťujeme škody způsobené běžným provozem. Průběžně je opravujeme," řekl Deníku starosta Petr Myslivec.

S ukradenými herními prvky zatím v Boru naštěstí zkušenosti nemají. „Ale vandalismu se nevyhneme, s tím se setkáváme pravidelně. Snažíme se, pokud je to možné, na tato zařízení instalovat co nejodolnější prvky," dodal starosta s tím, že také město Bor používá na odhalení případných strůjců poškození fotopasti.

Měnili celou prolézačku

Ve Stříbře nemají problémy s krádežemi, tak jako s vandaly. Posledním centrem útoku se stává hřiště u gymnázia, které zde stojí něco málo přes dva roky. „Tento rok jsme museli řešit výměnu části jedné z prolézaček na hřišti u gymnázia. Další prolézačka byla v takovém stavu, že jsme ji museli kompletně vyměnit," řekl již dříve Deníku starosta Stříbra Karel Lukeš.

Bohužel, situace se stále nezlepšuje. Zástupci města doufají především ve všímavost občanů. Přesto na místa, která jsou ničena častěji, město doinstalovalo kamery a zatím se jim tento tah vyplácí. „Kamerový systém je nám v řešení případů vandalismu v poslední době dosti nápomocný," řekl starosta Stříbra.