Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozjívené chování škodí mladým

TACHOVSKO - Myslivci žádají veřejnost, aby nerušila zvěř v přírodě a nezachraňovala srnčata, matky totiž bývají nedaleko

8.7.2007
SDÍLEJ:

Myslivci varují, aby lidé nechali mladou zvěř v klidu.Foto: DENÍK/Archiv

Myslivci vyzývají veřejnost, aby se o nadcházejících prázdninách chovala v přírodě ohleduplně. „Bezohledné rušení zvěře a volné pobíhání psů je v tomto období pro zvěř škodlivé. Ohroženy nejsou jenom dospělé matky. Zejména mláďatům hrozí bezprostřední nebezpečí zadávením,“ říká Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty. Potulující se psi a kočky decimují v přírodě kuřata, která bažantí slepice či koroptve nemůže proti těmto šelmám ubránit. „Samice spárkaté zvěře vodí v červenci svá mláďata, leckde jsou vidět druhé vrhy zajíců a třetí honcování, bažanti, koroptve, křepelky vodí kuřátka. Na této mladé zvěři dovedou toulaví psi udělat citelné škody,“ popisuje Šilha.

V červenci probíhá hlavní turistická sezóna, a proto se od myslivců vyžaduje zvýšená aktivita v oblasti ochrany mláďat. Tam, kde ji zanedbají, se to později může projevit poklesem početních stavů. A to je pro každé myslivecké sdružení nežádoucí. „Hlavní úlohu má myslivecký hospodář a myslivecká stráž, ti by se měli pohybovat v honitbě každý den. Upozorňovat v terénu na tyto skutečnosti má na starosti myslivecký hospodář a myslivecká stráž,“ stanovují myslivecké předpisy. Myslivecká stráž či hospodář může volně pobíhající psy štvoucí zvěř zastřelit, ale to žádný jen tak nedovolí. Celou věc se nejprve snaží řešit domluvou, nejprve upozorní majitele a snaží se mu vysvětlit důsledky tohoto chování.

„Snaží se proto slušnou, osvětovou formou podpořenou odborným argumentem návštěvníkům lesa vysvětlit, jak se mají v přírodě správně chovat. Jde přeci jenom o sousedské vztahy, které jsou stále respektovány,“ konstatoval člen myslivecké jednoty Jiří Šilha. Myslivci upozorňují i na opuštěná mláďata na louce či v blízkosti lesa. „Nejlepší je ponechat mládě na původním místě a co nejdříve se nejkratší cestou vzdálit, kvůli rizikku zanechání pachové stopy v blízkosti mláděte,“ říká Šilha. Pokud se někdo bude mláďat dotýkat, může ho svým chováním odsoudit na smrt, protože ho matka již nemusí přijmout. Příroda je v tomto směru velmi krutá a chyby člověka jsou již nenapravitelné, a proto bychom se k mláďatům zvěře měli chovat poněkud obezřetněji.

8.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení