Cesta k podpisu kupní smlouvy ale nebyla jednoduchá. "Kostel vlastnil rakouský občan, který se ale o něj nestaral. Navíc už dlouhodobě žije v Thajsku. Bez jeho podpisu nebylo možné smlouvu uzavřít. Nějakou dobu trvalo, než jsem jej našel. Což se nakonec podařilo i díky paní Líbalové z odboru památkové péče v Tachově. Naštěstí pak musel kvůli nějaké záležitosti do Rakouska, takže smlouvu jsme nakonec podepisovali v Českém Krumlově," popsal.

Důvod, proč se rozhodl kostel odkoupit, byl jasný. Objekt, který patří od roku 2010 mezi kulturní památky, byl v žalostném stavu a Prokop ho chtěl zachránit. Díky pomoci vice než 100 mladých lidí jen za minulý rok se to daří. "Začali jsme v březnu 2020 kácením náletových stromů, které obrůstaly kostel tak, že nebyl v létě ani vidět. Dalších dvacet stromů rostlo na střeše, z nichž nejstarší měl 38 let."

Každý třetí víkend v měsíci zde pořádají dobrovolnické pracovní víkendy. Minulý víkend workcamp pořádalo česko-německé fórum mládeže. Skupina mladých Čechů a Němců se v Olešné sešla již v červnu 2020, následovalo několik neformálních brigád, další workcamp se zde konal uplynulý víkend. Do oprav kostela se tak zatím zapojilo více než 100 mladých lidí.

Díky Díky práci dobrovolníků, příspěvku ministerstva kultury a obce Stráž byla obnovena třetina střechy, která byla zcela propadlá a hrozilo zřícení kleneb. "Tuto první třetinu jsme dokončili loni. Letos, pokud dostaneme krajské dotace, máme v plánu opravit věžičku," řekl Deníku Šícha s tím, že třetí část střechy je z velké části zachovalá.

“Občas se mě někdo zeptá jestli jsem milionář," říká mladý muž. "Peníze nemám a není nutné je mít. Stačí mít odvahu a vytrvalost. Kostel opravujeme z darů a především z dotací na památky. Je to architektonický skvost, který si zaslouží záchranu. Těším se, až v něm budu mít svatbu. “

Kostel sv. Anny v Olešné by měl podle jeho zachránce sloužit především kulturním setkáním, tvůrčím pobytům. Už teď láká umělce, v jeho blízkosti mohli účastníci workcampu slyšet například hudební skupinu Toot Ensemble.

Záchranu podporuje již zmíněné Česko-německé fórum mládeže. „Olešná je naprosto magické místo. Má dar přitahovat zajímavé lidi. Vždy se tu sejde různorodá paleta lidí, kteří mají společný cíl – zachránit sv. Annu. Pro většinu z nás je práce na kostele dobrý balanc k často náročné duševní práci, kterou vykonáváme během pracovního týdne. Zároveň minulý rok, kdy se nesmělo nikam jezdit, jsme měli dobrý pocit ze smysluplně využitého volného času,“ vyjádřila se Eva Müllerová, účastnice loňského i letošního workcampu a členka Česko-německého fóra mládeže.