„Soutěž se v Chudenicích koná pravidelně a účastní se jí mladí včelaři z Plzeňského a Karlovarského kraje. Včelaře Tachovska zastoupila mládež ze čtyř včelařských kroužků, a to ze Záchlumí, Černošína, Kladrub a Stříbra. Musím říci, že mladí včelaři z Tachovska byli velmi úspěšní," uvedl vedoucí stříbrského krožuku Oldřich Koubek.

„Víte, zrovna včelařství na Tachovsku má hluboko zakořeněnou tradici, připomeňme si například dodnes v celé ČR používaný úl typu Tachovák, který je připomínkou časů, kdy včelařství na Tachovsku bylo na čele v pokroku v chovu včel. Poslední dobou se včelařské organizace opět plně rozvíjejí. Včelaři zřizují nové mládežnické kroužky a v nich vychovávají své následovníky už od školního věku," dodal Koubek.

V kategorii mladších žáků se na druhém místě v soutěži umístil David Hliboký z VKM Stříbro, třetí skončil Matyáš Pokorný z Černošína a čtvrtý Jakub Heicl ze Stříbra. V kategorii starších žáků zvítězil Radim Kupec z Černošína, druhý byl Matěj Frouz ze Stříbra a třetí Václav Blažek, rovněž z VKM Stříbro. Na čtvrtém místě skončil Joel Pospíšil z VKM Stříbro a na pátém Jan Dejl z Kladrub.

První tři z kategorie starších žáků postupují do ústředního kola soutěže Zlatá včela v Nasavrkách, kde se utkají s vítězi oblastních kol z celé České republiky.

Martina Sihelská