Děti si samy nachytaly trubce a zkoušely si značit jejich záda barevným fixem určeným ke značení matek. K tomu je třeba získat cvik a zručnost. Na to vedoucí obzvláště dbají, aby se těmto vzácným tvorům neublížilo. „S dětmi nacvičujeme značení matek na trubcích, kteří jsou větší než dělnice a hlavně nemají žihadlo. I proto jsou nejlepšími kandidáty na živou pracovní pomůcku,“ vysvětlila vedoucí Pavla Kovaříková.

Ve včelstvu žijí tři druhy včel. Nejpočetnější skupinou jsou dělnice. Další, již méně početnou skupinou, jsou trubci. Včela, která je zastoupena v jediném exempláři, je matka. I když je včelí matka největší včelou v úle, najít ji bývá někdy docela oříšek. I z tohoto důvodu si včelaři své matky značí. Letos je to modrou barvou.

Ilustrační foto.
Tachované chtějí hlavně nemocnici a parkoviště

To vše si již mladí kladrubští včelaři osvojili, ovšem zanedlouho je čeká další pauza. „O letních prázdninách činnost kroužku přerušujeme. Ale ještě se sejdeme, abychom zhodnotili včelařský rok, vyrobíme si některé včelí produkty. Děti si rozhodnou samy, jestli to budou medové bonbony nebo medový balzám na rty, případně mastička s voskem a medem. Jako poděkování za celoroční práci plánujeme navštívit Botanickou zahradu v Praze, především její expozici Medonosné rostliny a včely. Ovšem opět ukáže až celorepublikový vývoj koronaviru, kdy a za jakých podmínek výlet podnikneme,“ dodala vedoucí závěrem.