Ti jsou tento týden na Oblastním studijním středisku v Bečově nad Teplou a připravují se tak na soutěže a zdokonalují se ve schopnostech pomoci druhým lidem v nouzi.

Akci pořádá Český červený kříž, Oblastní spolek Tachov. Podle vedoucí Marcely Markové je zájem dětí o kroužky mladých zdravotníků roky stejný, ale na soustředění do Bečova jezdí dětí méně. Hlavním cílem týdenní akce je zlepšit schopnosti dětí v poskytování první pomoci. Mladí zdravotníci se ale také účastní vycházek do přírody a různých soutěží.

Učí se pomáhat

Magdaléna Milbachová zahrála popáleninu druhého stupně na ruce a ošetření provedla Anežka Ratzeková. Obě dívky sdělily Deníku, že do kroužku první pomoci chodí se zájmem a chutí pomoci druhým lidem. „Ještě chodím do kroužků gymnastiky, bruslení a na flétnu. K první pomoci mě ale přivedl můj kamarád Robert,“ uvedla Magdaléna, která v Tachově chodí do 3.C ve škole v Zárečné. „Hledala jsem nějaký zajímavý kroužek. A v Mraveništi našla možnost chodit do Zdravotníka. Chtěla jsem se naučit zachraňovat lidi,“ vypověděla, jak se do kroužku dostala Anežka z tachovské školy Zárečná z 3.A.

Žilní krvácení simuloval Tomáš Dočkal, jeden z vedoucích Oblastního studijního střediska. Obvaz přikládal a zranění ošetřoval Radim Chodl z Oldřichova, který chodí do 6.A tachovské školy Petra Jilemnického. „Tomáš se mne zeptal, zda bych nechtěl chodit do zdravotnického kroužku a já s tím souhlasil. Myslím, že mi poskytování první pomoci jde. Nejsložitější mi ale připadá ošetřit zlomeninu nohy,“ řekl Radim. Profesně plánuje být zedníkem. Třetí ročník Střední zdravotní školy v Plzni navštěvuje Tomáš. „Podobné činnosti se chci věnovat i v budoucnosti, třeba dělat záchranáře,“ uvedl Tomáš.

Proražený hrudník je složité zranění, přesto s jeho ošetřením si věděla rady Michaela Porazíková ze 6A z Boru. Pro ukázku provedla ošetření pneumotoraxu na Daniele Hávové z Tachova. „Postižený špatně dýchá a celkově je mu moc špatně,“ popsala Michaela stav pacienta. „Maminka chodila také do kroužku první pomoci, a když mi o tom vyprávěla, tak mne to nadchlo a také jsem se přihlásila,“ řekla Daniela.

S ošetřením poranění hlavy si musel umět poradit osmák Tomáš Kovanda z Boru. Simulaci poraněné hlavy provedl Ladislav Šizlig. „Kdyby se někomu něco stalo, tak abych mu uměl pomoci,“ uvedl důvod své přítomnosti na soustředění a návštěvě Zdravotnického kroužku Ladislav, který se o první pomoc zajímá už čtyři roky, podobně jako Tomáš, a má za sebou i několik soutěží. Deníku prozradil, že asi nejsložitější je pro něj ošetřit silně krvácivá zranění. „Chci se něco nového naučit a pomáhat lidem,“ dodal Tomáš.