Muž, který na plánském nádraží překládal klády z kamionu na vagony, při kontrole nákladu uklouzl, spadl a hlavou narazil do opěrné tyče. Přitom si podle svědků doslova skalpoval kůži z půlky hlavy.

„Stáli jsme s kamarády na nedaleké rampě a povídali si. Přitom jsme uslyšeli nářek a podívali se, co se děje. Zjistili jsme, že muž, který skládal před chvílí klády, má zakrvácený obličej. Volal na nás, ať mu jdeme pomoci. To jsme bez váhání udělali. Okamžitě jsem volal záchranku,“ popsal událost zachraňující mladík Jan Chodl.

Další dva kamarádi Lukáš Chodl a Vladimír Janeček se také zapojili do záchrany muže. „Běžel jsem pro jiného pána, který skládal klády z druhého kamionu. Ten vzal z kabiny lékárničku a deky a běžel nám pomoci,“ řekl Lukáš Chodl. „Pod tělo jsme mu dali deky a jeho kolega z druhého kamionu měl u sebe i thermofolii, kterou jsme ho přikryli. Já si vzal rukavice a začal mu hlavu zavazovat obvazy,“ doplnil Jan Chodl. Vladimír Janeček, poslední z trojice, držel zraněnému hlavu. Ostatní se zraněným komunikovali a otírali krev z obličeje.

Lékař i policisté, kteří u nehody zasahovali se podivili nad podáním první pomoci, kterou chlapci provedli. „Policisté i doktor nás pochválili a dokonce se ptali, kde jsme se to tak dobře naučili,“ řekl nakonec Jan Chodl.

Muž byl převezen do mariánskolázeňské nemocnice. „Muže, ročník 1960, jsme převezli s otevřeným poraněním hlavy na chirurgii do nemocnice v Mariánských Lázních,“ potvrdila mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková.

V jakém stavu pacient je, to se nám bohužel zjistit nepodařilo. „Nemůžeme poskytovat takovéto informace, pokud pacient nedal souhlas k jejich zveřejnění,“ vysvětlil ředitel mariánskolázeňské nemocnice Jiří Kestřánek. Zda je pacient mimo ohrožení života, nám se stejným vysvětlením nesdělili ani na chirurgickém oddělení nemocnice.

Zraněný řidič kamionu pracoval pro firmu Petra z Ratíškovic u Hodonína. „Slyšel jsem, že se našemu zaměstnanci stala nehoda. Bohužel, podrobnosti neznám. Za pomoc, kterou mu mladíci poskytli, si určitě zaslouží uznání, to je v pořádku. Ale bohužel, více se k tomu vyjádřit nemohu,“ uvedl v pátek výrobní ředitel firmy Petra Jiří Kadlčák.

JOSEF HOLEK, JIŘÍ KOHOUT