Mlýnské kolo u Hussmannova mlýna patří k Tachovu stejně jako městské hradby. To je fakt, který mohli zaslechnout lidé při úterním spuštění tohoto opraveného symbolu a na kterém se většina Tachovanů shoduje. Po deseti letech nečinnosti už se kolo znovu pod proudem vody otáčí. A to díky dvěma nadšencům, vyučeným zámečníkům, kteří nad jeho opravou strávili stovky hodin ze svého volného času. „Máme to docela přesně spočítané, loni jsem se opravou mlýnského kola zabýval sto padesát hodin, letos to bylo dalších sto hodin,“ řekl nám Pavel Fuksa.

Tomu také představitelé města v čele se starostou Ladislavem Macákem v úterý odpoledne veřejně poděkovali. „Škoda, že se dnešní akce nemohl zúčastnit také Pavel Sieger, ale i tomu samozřejmě patří naše poděkování,“ vyjádřil se našemu listu místostarosta Jiří Struček. Co kolu chybělo Oba dobrovolníci si nejprve museli poradit se středem mlýnského kola. „Zkontrolovali jsme ložiska, ještě na jedno čekáme, abychom je mohli doplnit,“ informoval Pavel Fuksa. Opravena byla celá ocelová duše kola a nové jsou také dřevěné lopatky, na které proudí voda řeky Mže. „Jen na lopatkách je asi šest set šroubů,“ doplnil Fuksa.

Kolo se v úterý 1. května roztočilo za zpěvu Tachovského dětského sboru, který mlýn využívá jako své zázemí, a za asistence vodníků a Rusalek. Přihlížely stovky lidí. Kolik to stálo „Kdyby se kolo udělalo z dubového dřeva a z materiálů, které se dříve na podobné účely používaly, stál by jen materiál pár set tisíc,“ míní Fuksa. Materiál pro kolo Hussmannova mlýna přišel na necelých šedesát tisíc korun. Dílo, z něhož čiší na první pohled řemeslný fortel a nadšení, se bude otáčet i při suchém počasí. „Už teď je minimální přítok a kolo se točí,“ ukázal nám Pavel Fuksa. Ten si ještě přeje, aby město zařídilo úpravy okolního terénu tak, aby bylo mlýnské kolo dobře viditelně. „A o kolo se budu starat, dokud budu na živu, dokud budu moci,“ uzavřel Fuksa.