VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje kniha popisuje skutečné zážitky z jachtaření

Tachov – Miroslava Jarého zná většina Tachovanů jako herce, režiséra, autora a principála divadelního souboru Komedyjanti. Tento týden se však představuje ve své další roli. Stal se totiž spisovatelem.

3.11.2011
SDÍLEJ:

Miroslav Jarý s balíkem svých knihFoto: DENÍK/Jiří Kohout

Na trh vstoupila jeho prvotina nazvaná Od pádla k plachtám aneb Vliv jachtění na suchozemské krysy. Více nám autor řekl v rozhovoru.

Pane Jarý, o čem vaše nová a vlastně první kniha je?

Kniha vypráví o tom, jak si vodáci splnili sen a vyzkoušeli plavbu po moři. Je to takové uzavření kruhu – jedou na vodě, po české řece, baví se o tom, jak by to bylo hezké na moři. Pak se na moře skutečně dostanou a právě takové setkání s mořem je popsáno v mé knize.

Popisuje kniha skutečné zážitky, nebo se jedná o vymyšlené příběhy s fiktivními postavami?

Kniha popisuje skutečné zážitky a vystupují v ní reální lidé. Ústřední postavy mají jména sice pozměněná, případně jsou pojmenovány přezdívkami, ale někteří lidé se na stránkách určitě poznají.

V jakém časovém horizontu a v jakých lokalitách příběhy vodáků na moři sledujete?

V knize jsou uvedeny příběhy, které se skutečně staly na několika plavbách za několik let, ale tentokrát jsou vměstnány do jednoho týdne. A kniha se odehrává na Jadranu, takže jsou v ní popsána i zajímavá místa, která hrdinové vyprávění navštívili.

Do jaké míry se jedná o vaše vlastní zážitky a kolik jste jich slyšel zprostředkovaně, třeba z vyprávění přátel? Dá se to vyjádřit v procentech?

Asi tak pětadevadesát procent jsou zážitky vlastní, u kterých jsem přímo byl. Ostatní jsou zprostředkované.

V jakém stylu se nese vyprávění?

Snažil jsem se pojmout děj lehčí formou, vyprávění je tedy vyloženě humorně laděné.

Co vás vedlo k napsání knihy o jachtařích? Je to třeba splnění životního snu?

Jako nadšený vodák jsem do roztrhání četl knihy Zdeňka Šmída. Knížka Proč bychom se netopili, to je taková vodácká bible. A tak jsem pana Šmída oslovil, jestli by to nechtěl dotáhnout do konce, protože řada vodáků o moři sní a řada z nich také na něm skončí a jezdí pak na moře pravidelně. On mi ale odpověděl, že už se na to necítí a vyzval mne, abych takovou knihu napsal. Slíbil mi alespoň doslov, ale bohužel se toho už nedožil.

Budete ve spisovatelské dráze pokračovat?

Od pádla k plachtám je moje prvotina, když nepočítám scénáře k různým divadelním vystoupením. Ale že napíšu knihu, o tom jsem nikdy moc neuvažoval. Proto ani teď nepředpokládám, že budu pokračovat. Ani zatím nemám téma, kterému bych se věnoval. Ale, jak se říká, nikdy neříkej nikdy.

Měl jste pro inspiraci nějaký spisovatelský vzor? Tedy kromě pana Šmída?

O jachtaření a o moři jsem toho přečetl hodně. Mám toto téma rád a rád si o něm také vždy přečtu. Ale jako přímo vzor pro styl mého psaní a vyprávění se to brát nedá.

Jak dlouho jste na knize pracoval?

Pět měsíců jsem tvořil rukopis. A když říkám rukopis, myslím to doslova. Psal jsem tužkou na papír, aby se to dalo případně upravovat, doplňovat, gumovat. Dalších pět měsíců trvala technická příprava knihy. Tedy přepis do elektronické podoby, korektury a podobně.

V jakém nákladu kniha vychází a kde ji bude možné sehnat?

Oslovil jsem nakladatelství Věry Noskové, které mi s vydáním pomohlo. Já jsem oslovil více nakladatelů, ale nejvíce mi vyšla vstříc právě paní Nosková. Peníze na vydání jsem si musel sehnat, ale doufám, že prodejem se mi alespoň něco vrátí. Kniha vychází v nákladu pěti set kusů. V současné době je možné ji sehnat v internetovém knihkupectví. Jednám ale s dalšími obchody. K mání by měla být například v infocentru v Tachově na náměstí.

Bude také nějaké autorské čtení a křest?

O autorském čtení paní ředitelka kulturního střediska hovořila, ale zatím jsme se nedohodli. Křest bude 18. listopadu v pivnici U Vodníka v Tachově. Kmotry by měli být vodáci a pokud bude zájem, uspořádáme při té příležitosti také autogramiádu.

Autor: Jiří Kohout

3.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení