Výročí otevření připadá sice až na 1. září (tehdejší dům pionýrů a mládeže byl oficiálně otevřen 1. září 1961), zaměstnanci oslavili výročí už v těchto dnech. „Jako hosté byli pozváni také sponzoři a partneři Mraveniště, bez jejichž pomoci a přispění by nebylo možné některé akce pro děti uspořádat. Přítomni byli i zástupci zřizovatele, tím je Krajský úřad Plzeňského kraje, dále pracovníci města Tachov a další hosté,“ sdělil Deníku ředitel Mraveniště Jaroslav Matas.

Hosté si mohli nejprve slavnostně vyzdobené zařízení prohlédnout. „Při prohlídce budovy a následných ukázkách z činností některých zájmových útvarů si přítomní mohli udělat obrázek o rozsahu činnosti a nabízených aktivitách, které pro tachovskou veřejnost Mraveniště v současnosti připravuje,“ doplnil Matas.

Následoval společný oběd a posezení u kávy v jedné z tachovských restaurací. „Věříme, že setkání všem zúčastněným udělalo radost,“ dodal ředitel s tím, že veřejnost se bude moci s domem dětí a mládeže seznámit v září při dnech otevřených dveří.

Tachovský dům dětí a mládeže působil před padesáti lety v jedné místnosti Okresního výboru Českého svazu mládeže. V roce 1963 se přestěhoval do montované budovy na místě současného gymnázia. Zařízení tam ale dlouho nepůsobilo, 17. března 1969 totiž objekt celý vyhořel. Poté působil dům dětí a mládeže v budově Svazarmu, dále v budově v ulici Karolíny Světlé. Od dubna 1981 působí Mraveniště ve stávajícím objektu.