Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrtvého Rusa ještě nenašli

Stříbro – Od hrobu obětí pochodu smrti ve Staré Knížecí Huti se výzkumný tým archeologů Filozofické fakulty Západočeské univerzity přesunul na městský hřbitov do Stříbra. Tam provádí průzkumné sondy hned na několika místech. K podstatným nálezům zatím ale nedospěl.

5.8.2011
SDÍLEJ:

PŘI VÝZKUMU NA HŘBITOVĚ ve Stříbře objevili archeologové cihlovou vyzděnou prvorepublikovou hrobku. Vlevo vedoucí archeologů Michal Rak.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

„Průzkum jsme prováděli například na místě, které mělo být městským hrobem. Zjistili jsme ale, že se tam žádný městský hrob nenachází. Naopka jsme na tomto místě objevili cihlovou vyzděnou hrobku, pravděpodobně z období první republiky,“ řekl Deníku vedoucí archeologického výzkumu Michal Rak. V hrobce se podle vědců nacházejí rozpadlé dřevěné rakve.

Dalším místem, na kterém archeologové pátrali, byl prostor za hřbitovní zdí. „Tam jsme pátrali po hrobu Ivana Krvanova, což byl občan bývalého Sovětského svazu, který byl ve Stříbře za války jako nuceně nasazený. Tudíž nebyl pro nacisty hoden spočinout na hřbitově,“ uvedl historik Jiří Nenutil, který na výzkum získal grant na základě studentské soutěže. O Krvanovovi se ví, že zemřel 18. dubna 1945 ve vězení na stříbrské radnici a že jeho ostatky byly uloženy za hřbitovní zdí. „Mělo to být někde za Seifertovou hrobkou, protože ale místo nebylo nikdy přesně označeno, zatím jsme jeho hrob nenašli,“ doplnil Nenutil.

Součástí výzkumu je také hrob dvou sovětských vojáků, kteří zahynuli ve Stříbře v květnu 1945 a jejichž hrob s památníkem dominuje východní části hřbitova. „Existuje několik verzí, jak vojáci Žurbenko a Bucukin zahynuli. Zkoumání mělo ověřit, jaká z těch verzí je skutečnosti nejblíž. Kvůli betonovému monstru, které bylo jako památník na místě jejich hrobu postaveno, ale průzkum zatím není možný. Na to bychom potřebovali další grant,“ vysvětlil Nenutil.

Hrobů vojáků Rudé armády je v západních Čechách několik. „Lidé se často domnívají, že jsou prázdné a že byly vytvořeny v padesátých letech v rámci ideologické propagandy. Ale v těch hrobech skutečně sovětští vojáci jsou, většinou se totiž jednalo o zajatce, kteří zahynuli za nejasných okolností, nebo to byly oběti pochodů smrti,“ dodal historik.

Archeologický výzkum, který je nedestruktivní a po skončení uvedou vědci vše do původního stavu, by městu mohl pomoci k vytvoření hrobu pro ostatky lidí, kteří zemřeli bez toho, aby se o ně někdo postaral.

„V současné době nemáme kam pohřbít ostatky lidí, jejichž pohřeb muselo vypravit město v posledních několika letech,“ řekl Deníku tajemník Městského úřadu ve Stříbře Radek Strankmüller. Jedná se o ostatky 118 lidí a radnice má představu, že by do nového městského hrobu byl uložen jejich popel a k tomu destička se jménem a údajem, kdy osoba zemřela. „U některých totiž ani není znám datum narození,“ doplnil tajemník.

Jedním z míst na stříbrském hřbitově, kam by se mohly ostatky společně uložit, je podle vědců tzv. Seifertova hrobka. „Rodina Seifertova patřila před válkou ve Stříbře k nejbohatším, což dosvědčuje i honosná hrobka, která je architektonickým skvostem. Majetek však byl po válce zkonfiskován a ani nikdo z rodiny neprojevil po válce o hrobku zájem. Jako místo pro ostatky lidí, jejichž pohřeb vypravovalo město, by se určitě hodila,“ domnívá se Nenutil.

V podzemí hrobky nalezli archeologové deset zinkálových sarkofágů s rakvemi. Sarkofágy jsou podle jejich názoru uměleckými díly, které by si zasloužily konzervaci a důstojné místo v muzeu.

Veřejnost se s výsledky výzkumu může seznámit v neděli 7. srpna od 14 do 17 hodin na stříbrském hřbitově.

Autor: Jiří Kohout

5.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení