Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzea i jízdárna nabízí bezbariérové vstupy

Tachovsko – Tachov, Stříbro, Kladruby a Černošín jsou jedny z měst, kam se k expozicím dostanou vozíčkáři buď sami nebo s asistencí.

6.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Babej Ivan

Muzea na Tachovsku i další instituce, kam se chodí za vzděláním, poučením či kulturou, už letošní sezónu zahájila nebo je to čeká následující víkend. Deník se zajímal, jak přívětivé prostředí instituce nabízí postiženým spoluobčanům upoutaným na vozík. Jaké prostory jsou bezbariérově přístupné.

Mnohé budovy a expozice jsou pro vozíčkáře přístupné, někde je ale zapotřebí pomoc asistenta.

Muzeum Českého lesa v Tachově například má bezbariérově přístupné přízemí, tedy expozice historie. „S asistencí přes tři schody je přístupný i bývalý klášterní refektář. Bezbariérové WC je po vyžádání klíče přístupno ve východním křídle ze zahrady," uvedla ředitelka muzea Jana Hutníková. „Samozřejmě je bezbariérově přístupná zahrada, cesty jsou upraveny pro pohyb vozíčkáře. Vstupné pro držitele zdravotních karet je poloviční," dodala.

Okresní město se může pochlubit i novými prostorami muzea v tachovském zámku, který je kulturní památkou. „Vozíčkářům je zcela bez problémů přístupné přízemí, kde se nachází expozice historie Tachova, je zde také k dispozici samostatná bezbariérová toaleta," sdělil Deníku kastelán Pavel Voltr a doplnil, že přístup do ostatních pater je zajištěn pomocí tzv. schodolezu. Do zámku se držitelé průkazů ZTP a ZTP/P dostanou se slevou ze vstupného.

Druhá největší jízdárna ve střední Evropě je také částečně bezbariérová. „Hlavní sál jízdárny je vozíčkářům zcela bez problémů přístupný. Stejně tak i bývalé stáje, postrojové a sedlací komory si mohou vozíčkáři také prohlédnout. Druhé patro, empory a bývalé ubytovací místnosti bohužel vzhledem ke složitému vřetenovému schodišti nejsou bezbariérové stejně jako hlavní Windischgrätzova lože," popsal dále Voltr, průvodce v jízdárně ve Světcích. „Měl jsem tu možnost už řadu zdravotně postižených skupin, jako jsou vozíčkáři či neslyšící, v jízdárně provázet, byli vždy moc fajn, velmi veselí a pozorní. Za měsíc přijedou slabozrací i nevidomí," poukázal průvodce.

Do budoucna město Tachov v jízdárně počítá i s vybudováním samostatné bezbariérové toalety v prostoru bývalé stáje nedaleko hlavního sálu.
Klášter v Kladrubech nabízí samostatnou bezbariérovou prohlídkovou trasu. Přístup do areálu je také bez bariér, v objektu ale není k dispozici bezbariérová toaleta. „Nabízíme prohlídkovou trasu, která obsahuje nejvýznamnější interiéry a expozice kláštera. Po předchozí domluvě lze zajet do areálu kláštera," informoval Deník kastelán Milan Zoubek.

Do areálu kláštera se vchází skrze kamenný portál se vsazenými dřevěnými vraty, která bývají v návštěvních hodinách otevřena. V průchodu vpravo se nalézá vstup k pokladně, vlevo vstup do restaurace. K pokladně vedou 3 schody. Prohlídky začínají překonáním 5 přístupových schodů. Pro snadnější přístup a pro bezbariérovou trasu se využívá boční vstup do barokně gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta.

Držitelé průkazu ZTP do 18 let a držitelé průkazu ZTP/P mají vstup zdarma, držitelé průkazu ZTP nad 18 let za snížené vstupné.

I menší muzea se snaží o bezbariérový přístup, jako to v Černošíně. „Do muzea se vozíčkáři dostanou s asistencí a neplatí se žádné vstupné. V případě potřeby je možné použít WC v nedalekém kulturním domě, kam je bezbariérový nájezd," popsala pracovnice z muzea v Černošíně Martina Sihelská.

Do Městského muzea ve Stříbře, sídlící v budově bývalého minoritského kláštera, se vozíčkáři také dostanou. „Před hlavním vstupem se nachází 3 schody, které lze objet po upraveném terénu. Vpravo od vstupu je umístěn zvonek s interkomem. Po levé straně od hlavního vstupu je umístěna pokladna spolu s městským infocentrem," informuje server mapybezbarier.cz, jež vozíčkářům poskytuje ucelené informace o bezbariérových vstupech do různých institucí a dále uvádí, že muzeum ve Stříbře zaujímá prostory prvního až třetího podlaží. „Jednotlivá podlaží propojuje dřevěné schodiště. Mimo jiné lze využít i osobní výtah."
Bezbariérové WC se nachází v prvním nadzemním podlaží naproti vstupu do výtahu. Veřejnosti není volně přístupné. Klíče poskytne obsluha muzea.

Deník se spolu s vozíčkáři vypraví na několik z uvedených míst. Reportáž přineseme v některém z následujících vydání.

Autor: Antonín Hříbal

6.4.2016
SDÍLEJ:
Rybáři ve čtvrtek od rána připravovali vše potřebné, aby výlov byl úspěšný
12

FOTO: Teplé počasí o den posunulo výlov Regentu

Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení