Archeologický průzkum místa bývalé Rybeny probíhal od roku 2008, a dodnes Nikola Rayman dával dohromady střepy a další rozbité i celé předměty, které mohli nyní zhlédnout návštěvníci muzea. Výstava završuje první etapu výzkumu.

„Každé správné muzejní výstavě předchází výzkum, práce se sbírkami, práce s prameny, a to všechno se pak na výstavě objeví,“ uvedla vernisáž ředitelka Muzea Českého lesa v Tachově Jana Hutníková. Při zahájení výstavy si návštěvníci vyslechli předčítání několika historických textů, ve kterých se objevoval Tachov. „Kdybychom se ale chtěli věnovat historii Tachova jenom na základě literatury, tak to má své poměrně úzké hranice. Také spousta literárních pramenů byla zničena, v Tachově často hořelo. O to větší jsou naděje, které vkládáme do archeologického výzkumu,“ vysvětlila Hutníková.

Výstava představuje několik vzájemně provázaných linií výzkumu. Jednak vlastní předměty, které byly i několik stovek let ukryty v podzemí na bývalém předměstí Tachova. „Také jsme chtěli přiblížit návštěvníkům práci archeologa. Zkušenosti nám totiž ukázaly, že lidé naši práci moc neznají. Další linií je zpracování nálezů,“ řekl Nikola Rayman. Výstava zejména ukazuje standardní denní režim středověkého člověka. „Co lidé vařili, v čem vařili a jak žili,“ dodal archeolog.

Vystavují i středověké recepty

Zájemci o středověkou kuchyni se mohou na výstavě seznámit s dobovými recepturami. „Pokud chodí někdo na lov, tak zde najde recept na přípravu bobra nebo medvědích pazour,“ rozesmál přítomné poukázáním na vystavené recepty.

Výstavou zdaleka archeologický výzkum Tachova nekončí, jen začíná další etapa. „Teď přijde na řadu ta nudnější práce. Zanesení do sbírek a evidence nálezů. Což už není taková zábava, jako je skládat dohromady. A určitě budeme publikovat,“ poukázal archeolog s tím, že na konec března připravuje muzeum přednášku pro veřejnost, která ještě více přiblíží archeologický výzkum okresního města.

Výstava v muzeu potrvá celý únor a březen, přednáška pak bude 29. března.