První se uskuteční příští týden ve čtvrtek 19. ledna od 17 hodin. „Bude se hovořit o dvou osobnostech, které mají vztah k našemu regionu,“ uvedla ředitelka muzea Jana Hutníková. „Tou první je básník a prozaik Johann Wolfgang Goethe. S jeho působením v našem regionu seznámí posluchače František Kovářík prostřednictvím knihy německy tvořícího spisovatele Johannese Urzidila.“

O druhé osobnosti bude přednášet studentka tachovského gymnázia a spolupracovnice Deníku Veronika Černá. Protože žije ve Starém Sedlišti vybrala si logicky Ignáce Borna, který obec Staré Sedliště po určitou dobu vlastnil. Kromě toho byl přírodovědcem, spoluzakladatelem Soukromé učené společnosti v Praze. Na zámku ve Starém Sedlišti shromáždil rozsáhlou sbírku minerálů a mincí.

„A právě tato činnost obě historické postavy, které měly vztah k našemu regionu, spojuje. O Goethem je známo, že byl sběratelem minerálů a milovníkem přírody,“ uvedla ředitelka Hutníková.

Druhá přednáška, která se v muzeu uskuteční v sobotu 28. ledna od 15 hodin ,je i pro ředitelku Janu Hutníkovou velkou neznámou. Má název Vystěhovalectví do Brazílie z Tachovska ve druhé polovině 19. století . Přijede s ní pracovník Muzea vystěhovalectví do Brazílie v Ralsku Petr Polakovič.

„Do doby, než nám pracovník tohoto muzea nabídl přednášku, jsme o vystěhovalectví lidí z Tachovska do Brazílie neměli tušení. Proto jsme ho k nám rádi pozvali. Je to téma, které vůbec neznáme a proto nám přijde velice zajímavé a osobně jsem na přednášku velmi zvědavá,“ těší se ředitelka muzea.

Součástí uvedené přednášky bude také promítnutí krátkého filmu.