Číslice, namalované na zajímavých partiích ženských těl, označovaly letopočet, ve kterém by měl projekt vyvrcholit.

Místní akční skupina (MAS) Český Západ zahájila tento týden plánování rozvojové strategie pro roky 2014 až 2020. „Plány nejsou zdaleka jednoduché. Jde v nich o další rozvoj našeho mikroregionu," řekl Deníku za MAS Jan Florian.

Prvním krokem k uskutečnění plánů bylo právě focení propagačních materiálů. „Fotky nás budou provázet po celou dobu projektu," dodal Florian. Český Západ chce totiž do spolupráce zapojit co nejvíce lidí z řad veřejnosti. „V tom chceme posunout naši práci ještě dál. Lidé, kteří žijí v tomto regionu, by se měli zapojit i tím, že budou mít možnost říct, co je zde potřeba. Podle toho pak budeme vyřizovat dotace od Evropské unie. Vyjádřit se mohou nejen obyvatelé, ale i podnikatelské subjekty a neziskové organizace."

Projekt se chce zaměřit také na vysokou nezaměstnanost a pokusit se v této problematice pomoci. „Snažíme se, abychom byli co nejvíce soběstační. I proto podporujeme a nadále chceme podporovat podnikání v regionu," doplnil Florian.

Na focení přijelo mnoho dobrovolníků. Mezi nimi i Zuzana Součková ze Stříbra. „Jsem ráda, že mohu nějakým způsobem pomoci. Focení je jen maličkost, ale snad to také pomůže. Jinak si myslím, že práce, která se touto formou provádí, přináší a ještě bude přinášet své ovoce," uvedla.

Fotografie se zaměřují na letopočet 2020, kdy mají být plány splněny. „Myslím, že když lidé táhnou za jeden provaz a nehrabou si jen na svém písečku, tak se dá docílit mnohé," řekla Součková.

Iniciativu vítají i obyvatelé regionu. „Podle mě je hlavním problémem historická propast. Němečtí obyvatelé zde něco vybudovali. Měli zemědělskou výrobu a produkci na vysoké úrovni. To, že zmizelo mnoho vesnic a nebylo na co navázat, se také někde odrazilo. K takové situaci dospělo čtyřicetileté vládnutí komunistické strany, která poslala nejen tento kraj do kytek," vyjádřila se Deníku obyvatelka Tereza Jašová.

Jestli se povede místní akční skupině splnit své cíle, ukáže čas. „Je každopádně zřejmé, že lidé, kteří pro tohoto ducha obnovy pracují, mají velkou chuť a elán své závazky naplnit. Nezáleží jen na nás," dodal Florian.

Strategie bude veřejnosti představena fotografickou a výtvarnou soutěží příští sobotu na Slavnostech jablek na Krasíkově.

Lukáš Hilpert