Z místní honitby se v sobotu dopoledne ozývaly výstřely z brokových zbraní. Jednalo se o součást výcviku a zkoušek malých plemen psů. Rány z brokovnic do vzduchu imitovaly výstřely při vlastním lovu. Vůdci psů se dostavili s pomůckami a potřebami pro vedení psů podle typu zkoušek. K těmto předmětům patřila nejen broková zbraň, ale také zvěř, kterou pes při testech dohledával.

Všichni účastníci zkoušek museli předložit komisi rozhodčích průkaz původu psa a očkovací průkaz. Ke zkouškám nejsou připouštěni nemocní psi a háravé feny. Vůdci a jejich psi byli rozlosováni do tří skupin. Každá pak přistoupila ke zkouškám, které se konaly na louce, poli a v lese. „Tyto zkoušky se dělají proto, aby pes získal loveckou upotřebitelnost pro dohledání zvěře,“ řekl nám za Okresní myslivecký spolek Radek Svoboda. „Zákon o myslivosti toto vyžaduje. Psi pak umí i po dvanácti hodinách dohledat zvěř,“ vysvětlil důvody zkoušek. „Krví jatečních zvířat se uměle založí stopa a psi se učí dohledávat. Takový výcvik trvá i několik měsíců, než je možné vykonat tyto testy,“ dodal Svoboda.

Součástí sobotní akce v honitbě byla také nová disciplína pro retrívry, paměť k aportu. Té se účastnila a poprvé tak mohla vyzkoušet před porotou svého retrívra i Kamila Pavlinová. „Na začátku jsem byla dost nervózní, ale dopadlo to dobře,“ řekla těsně po vykonání zkoušky. Její svěřenec retrívr Kony Javorův Dvůr správně zareagoval na výstřel ze zbraně a dohledal zvěř. „Dostali jsme známku čtyři, což je nejvyšší možná,“ pochlubila se spokojená majitelka psa, která přijela z Valů u Mariánských Lázní.

Glosa k tomuto tématu je zde