Podle informací Deníku se černý kašel objevil u jedné dívky, další děti měly zůstat doma s podezřením. „Máme strach. Děti by snad měly být očkovány, ale do školy přicházejí i rodiče, kteří děti vyzvedávají, pracují tam dospělí lidé a u nich už asi vakcíny aktuální nejsou,“ obává se jeden z rodičů, který o výskytu onemocnění Deník informoval, ale přál si zůstat v anonymitě.
Jak Deníku sdělil ředitel borské školy Daniel Koblen, černý kašel se potvrdil u dvou žáků. „Naštěstí rodiče pojali podezření na toto onemocnění včas a ihned zajistili lékařskou péči a zároveň informovali také nás. Děti proto s touto nemocí do školy nepřišly,“ vysvětlil s tím, že dívka, u které se černý kašel objevil jako první, už by měla být uzdravena a její příbuzný chlapec se ještě několik dní bude léčit.

„Preventivně jsme dali do žákovských knížek oznámení, aby rodiče stav svých dětí sledovaly,“ dodal ředitel.
Oba dětští pacienti se léčí u pediatrů na Poliklinice Bor. „Zatím se objevily dva případy černého kašle, žádný další naštěstí ne,“ potvrdila ředitelka zdravotnického zařízení Hana Bultasová.

Podle hygieniků není zatím nutné mít obavy z epidemie. „Víme, že toto onemocnění se v regionu občas vyskytuje. V podobných případech se provádějí opatření v rodinách nemocných, rodinní příslušníci se sledují, informujeme je, co mají dělat,“ sdělila Deníku Ivana Morávková, epidemioložka Krajské hygienické stanice v Plzni. Hromadná karanténní opatření nejsou v tomto případě podle odborníků nutná.

Větší výskyt černého kašle byl zaznamenán před rokem na Rokycansku, tehdy se nemoc začala šířit mezi fotbalisty z Rakové. Celkem bylo loni v kraji přes třicet nemocných s černým kašlem.

Černý kašel je infekční bakteriální onemocnění. Přenáší se kapénkovou infekcí a projevuje se jako velmi silný dráždivý, až dávivý kašel. Provází jej často vykašlávání hlenu a vysoká horečka, až kolem 40°C. Léčí se antibiotiky.