V některých městech je práce a manipulace úplně jednoduchá. Stříbro se chlubí novotou a moderním náměstím, kde mají fontánu zabudovanou přímo v dlažbě. Vypadá to složitě, ale princip a řízení je podle vedení města velice jednoduchý.

Jde jen o to si udělat v práci systém a myslet na to, aby voda nezamrzla. Vodní zařízení na stříbrstkém náměstí má svoji technologickou místnost, která je pod povrchem a dovnitř se pověřený pracovník dostane otvorem od bývalé studny.
„Vypustí se voda a provedou další náležitosti, na které máme proškoleného pracovníka. Ten ví, kdy je ten správný čas vodu vypustit," odtajnil místostarosta města Stříbra Karel Lukeš.

V rámci dotace vzniklo ve Stříbře jedno pracovní místo. „Byl přijat pán, který má na starosti chod náměstí, pravidelnou údržbu, denně kontroluje zmíněnou technologickou místnost a dělá další jiné práce," doplnil Lukeš.

Na zimu jsou ve Stříbře zkrátka připraveni a zazimování bude jednoduché. Výtrysky jsou celoročně zakryty rošty a zrcadla budou vypuštěna. „Bylo nám architektem doporučeno zrcadla přikrývat nějakou dřevěnou konstrukcí, která by se v létě mohla využívat například na pódium, o tom však jen uvažujeme," poznamenal.

Stále v řešení je také voda, která se z pozemní fontány ztrácí. „Na odstranění problému se pracuje. Situace je složitějšího rázu na řešení mezi městem, architektem a zhotovitelem, popřípadě poskytovatelem dotace," ukončil místostarosta Lukeš. Rekonstrukce náměstí začala v roce 2010, s financováním by měla pomoci dotace od Evropské unie.

V Kladrubech mají manipulaci s výpustí klasické kašny jednodušší a snazší. O studnu a péči, kterou potřebuje, se stará místní Sbor dobrovolných hasičů. Umístí dovnitř čerpadlo a tím kašnu vypustí, jde o práci poměrně rychlou a dobrovolní hasiči stráví zhruba půl hodiny vypouštěním a další půlhodinu jim zabere samotné mytí – na to je třeba vysokotlaký čistič.

„Do této práce jsou povoláni, když přijdou první mrazíky, toto řídí hlavně počasí," řekl Deníku místostarosta Kladrub Jaroslav Pospíšil. Kašna v Kladrubech zůstává po celou zimu až do jara odkrytá a bez poklopu či víka. U vypouštění a napouštění v Kladrubech zůstanou, do konce letošního roku neplánují složitější údržbu, opravy nebo rekonstrukci.

V Tachově se starají Západočeské komunální služby o dvě kašny. Jedna je na náměstí a druhá u zámku. Každou zimu je třeba je vypustit a řádně vyčistit. Tyto povinnosti jsou všude stejné.

„Nesmím zapomenout zmínit, že je třeba vyndat čerpadla, aby také nezamrzla a aby kámen nevymrzl, přikryje se chvojím," řekl Deníku správce Josef Janů.

Obě dvě kašny v Tachově se čistí a pečuje se o ně v průběhu celého roku. Závěrečná očista je stejně nejnáročnější.
Zda si čtenáři myslí, že pracovníci údržby nacházejí na dně třpytivé mince, tak to už je dávno minulostí. Pokud je tam někdo hází, tak až k pracovníkům se tedy rozhodně nedostanou.