„Teď už je na to pozdě. Kdo brigádu najde v současné době, má obrovské štěstí,“ uvedl Jaroslav Stehlík. „Šanci mají především ti, se kterými mají zaměstnavatelé dobré zkušenosti z dřívějška. Prostě vědí, co od nich mohou očekávat, a že je na ně spolehnutí,“ dodal.

Studentům se mizivá nabídka sezonních prací pranic nelíbí. „Na vývěsce úřadu práce je pouze jeden leták. Myslím si, že nabídky by se přece měly soustředit právě sem,“ míní dvaadvacetiletá studentka vysoké školy Renata Doležalová z Tachova.

Doby, kdy pracovní úřady byly v tomto směru hodně aktivní, jsou už ale nenávratně pryč. „Před lety jsme se do zprostředkování brigád zapojovali. Dopadlo to ale špatně. Zájemce jsme poslali k potencionálnímu zaměstnavateli, oni se nedohodli. Buďto už místo bylo obsazené, nebo zájemce nesplňoval požadavky zaměstnavatele. Ti neseriozní jsme pak byli my. A to pro obě strany,“ řekl Stehlík.

Nyní už úřady práci o nabídce brigád pouze informují. „Zaměstnavatel k nám přijde a požádá, zda si může nabídku vyvěsit na nástěnku. V tom mu nebráníme. Jsem přesvědčený, že je lepší, když se jednání uskuteční pouze mezi zaměstnavatelem a zájemcem. Tedy bez nás,“ podotkl ředitel tachovského úřadu práce.

Více než na úřad práce se firmy s nabídkou letních brigád pro studenty obracejí přímo na střední školy a gymnázia, i když v menší míře, než v minulých letech. „Studenti by na nějakou tu brigádu šli, ale letos je nabídek málo. Loni jich bylo dvakrát tolik,“ řekla ředitelka tachovského gymnázia Irena Jirotková.

Nedostatek sezonních prací řeší studenti různě. Někteří si na možnost výdělku počkají na příští rok, jiní za brigádou míří do zahraničí.

„Přes agenturu jsem si vyjednala brigádu ve Španělsku. Budu tam česat ovoce. Ze zkušeností kamarádů sice vím, že se jedná o rasovinu, ale rozhodně si tam vydělám víc, než v Čechách,“ usmála se devatenáctiletá Lada Růžičková z Plané.