Silnice od dálnice D5 byla vybudována nedávno. Úsek, na který se napojuje také příjezdová komunikace od Plzně, nahradil dříve používanou a méně bezpečnou silnici. Členové hornického spolku Václav Nejedlý a Karel Neuberger nejprve zajistili odvezení původního vozíku. "Poté jsme si museli zajistit povolení ke vstupu na pozemky, abychom mohli vůz jako poutač umístit," uvedl Neuberger.

Bylo třeba rovněž připravit místo, na které byl vůz posazen. "Stříbrská firma Tazata bagrem vytvořila násep a vůz na něj posadila. Tímto firmě velice děkujeme. Pak už jsme vůz jen očistili a navezli do něj kamenivo," doplnil.

Podnapilý muž hodil po sousedce láhev od piva a porcelánového slona.
Sousedku trefil porcelánovým slonem

Důlních vozíků si tak mohou lidé všimnout téměř u všech příjezdových cest do města s mnohasetletou hornickou tradicí. "Zatím jsme ale ještě neusadili vozík na příjezdu od Tachova, tedy od Benešovic, ale i to máme v plánu. Možná už příští rok," dodal Neuberger.

Ten dále upozornil na to, že na základě nápadu stříbrských horníků podobné poutače staví i v jiných hornických městech, například v Chodově, Sokolově, Starém Sedle, Mostu, Nýřanech, Rudolfově, Zbůchu. Náves v Meclově zase nově zdobí socha permoníků tlačících důlní vozík.