„Mrazivé počasí posledních dní a hodiny strávené s nadšenými dětmi na zamrzlé Hracholuské přehradě, nás inspirovalo uspořádat bruslařské závody,“ potvrdil za organizátory František Turek ze Stříbra. Podle jeho slov jsou sobotní závody jedinečnou a v současném zimním období možná poslední příležitostí si zabruslit a třeba i zazávodit. Ledová plocha, kterou mráz na přehradě vytvořil, je podle něj fascinující. „Na Butově se bruslí už od minulé soboty, podmínky jsou vynikající,“ dodal.

Bruslařské závody začínají ve 13 hodin, zájemci o účast se mohou prezentovat už od půl jedné na Starém Butově, zázemí závodu je na břehu u rekreačního střediska. Možné je přijet i od Vranova, kde se na břehu rovněž dá zaparkovat a na místo startu dojít nebo dobruslit po ledu. Na místě se platí startovné, které činí 100 korun pro dospělé a 20 korun pro děti. Připraveno bude několik menších závodů pro různé věkové kategorie. Organizátoři počítají se závodem pro děti do 6 let, pak pro děti od 7 do 9, pro děti od 10 do 13 let. Další kategorie jsou juniorské, a to ve věkovém rozmezí od 14 do 17 let. Všechny ostatní skupiny už se počítají jako dospělé, závod bude otevřen pro muže a ženy od 18 do 40 let a pro veterány od 40 let bez omezení horní věkové hranice.

I když termín závodu už je znám, trasa, po které se bude jezdit, v pátek ještě vytyčena nebyla. „Tratě budou vytyčeny v den závodu v závislosti na stavu ledové plochy a počasí,“ vysvětlil hlavní organizátor. Jak dále uvedl, počítá se s vytvořením přibližně kilometrového okruhu poblíž břehu v Butově. Na tomto okruhu budou závodit především dětské kategorie. „Pro dospělé se pak pokusíme připravit přibližně čtyř až pětikilometrový okruh, který závodníci budou absolvovat několikrát. Předpokládáme, že pro dospělé kategorie bude závod v celkové délce kolem 20 kilometrů,“ uvedl dále František Turek.

Nebude chybět občerstvení, v prostoru startu bude k dispozici stánek s teplým svařákem, domácí gulášovou polévkou a dalšími dobrotami. Závodníci mají čaj zdarma. Pořadatelé mysleli i na zázemí. „Závodníci se mohou převléci v temperovaném stanu,“ uvedl Turek s tím, že všichni účastníci závodu startují na vlastní nebezpečí a v případě špatné kvality ledu, nebo nepřízně počasí si organizátoři vyhrazují právo akci zrušit.