Stovka automobilových a motocyklových veteránů vyjela na několik desítek kilometrů dlouhou trasu českou i německou stranou Českého lesa. Jízdu odstartovala Dominika Kolowrat–Krakovská. Závod se rovněž jede jako memoriál jejího před několika lety zesnulého manžela, Tomáše Kolowrata – Krakovského. „Loni jsem absolvovala celou trasu se starším mercedesem. Letos se ale nezúčastním, protože auto je v opravě. Jinak se ale vždycky na jízdu těším, letos ji tedy alespoň odstartuji,“ řekla nám.

Diváci na náměstí v Přimdě, kde byl letos start, mohli obdivovat veterány z předválečných i poválečných let. Nejstarší auto i motocykl byly vyrobeny ve dvacátých letech. Na startu byly kromě motocyklů a aut také vojenské speciály, včetně slavných Jeepů Willysů. Publikum mohlo rovněž obdivovat luxusní jaguary, bentleye, cadillac, či kuriozní stavebnicové americké auto značky Excalibur, jinak repliku mercedesu z třicátých let. Mezi domácí účastníky patřil například Josef Šperl z Třískolup s pečlivě zrenovovaným vojenským speciálem Dodge WC 52 z roku 1943.

„Dalo to dva roky práce uvést automobil do tohoto stavu. Vše je původní a originální,“ uvedl. ,,Je to osmý ročník mezinárodní jízdy, která se startem vrátila po třech letech opět na Přimdu. Dnes je tu hodně účastníků i diváků. Myslím si, že by měla být Přimda i pro příští ročníky místem startu. V tuto chvíli tlumočím i názor Dominiky Kolowrat – Krakovské. Dnešním pořadatelem je Automoto veterán klub Český les. Děkujeme i 15 sponzorům,“ řekl nám Miloslav Kunt, starosta Přimdy.

Video a další snímky z akce jsou zde>>>

Jiří Kohout, Josef Holek