Představí se zde celkem šest kapel, z toho dvě z Prahy. Návštěvníci se mohou vedle country a folku těšit také na další hudební žánry, které rozšíří doposud úzké zaměření festivalu.
Hudební festival Plánská struna má za sebou dlouhou historii. Její první ročník se konal již v roce 1993 – a to pod názvem Plánská porta. Na Plánskou strunu se přejmenoval při svém třetím pořádání a pravidelně se konal až do roku 2007. Loni se zaměstnanci Městského kulturního střediska Planá pokusili o jeho znovuobnovení.


„Festival sice již není soutěžní, nicméně se stále jedná o přehlídku kapel, které hrají pohodovou muziku," řekla Milena Nová, vedoucí střediska. „Akce si našla své příznivce, a proto pokračuje i letos. Rozšířili jsme program i organizační tým festivalu, a tak se mají lidé opravdu na co těšit."
Historicky byl festival vždy přehlídkou kapel a umělců, kteří se věnovali country a folku. Letos dochází ke změně a vedle těchto žánrů dostane prostor například také pop v podání plánského dívčího tria Rebelky, akustický swing skupiny Trio P.E.S. či rock kapely Y?, avšak takzvaně unplugged (tzn. hraje se pouze na akustické nástroje, pozn. red.).


„Chtěli jsme repertoár festivalu trošku rozšířit, a vyjít tak vstříc i těm, kteří nejsou klasičtí kotlíkáři," vysvětlil s úsměvem Martin Mahdal, který festival ve spolupráci s Městským kulturním střediskem připravuje. „Zároveň je fajn, když mají místní možnost poslechnout si také kapely, které do našeho regionu zase tak často nejezdí, nebo přijedou vůbec poprvé. A především chceme lidem nabídnout pohodovou větší hudební akci, která nám zde v Plané tolik chybí," dodal.


Festival tak mění své doposud ryze regionální zaměření. Během hudebního večera zahraje celkem šest kapel, z toho dvě místní (Bikers Band, Rebelky), dvě z regionu (Piková dáma z Tachova, Trio P.E.S. z Františkových Lázní) a dvě z Prahy (Y?, Calm Season).
Největším tahounem je pražsko-ostravská skupina Calm Season – duo s netradičním spojením zpěvu, kytary a violoncella, která vystoupí jako předposlední. Kapelu Y?, která dorazila z turné po USA, zase mohou znát diváci z televize Óčko nebo hudebního pořadu České televize Medúza.
Kapely budou hrát v zastřešeném altánu na plánském koupališti a lidé budou mít možnost sedět buď přímo zde a nebo venku, kde budou připraveny lavice a stoly. Organizátoři nezapomněli ani na dobré jídlo a pití.

Lenka Mahdalová