Dobrovolní vojáci, kteří byli dobří ve střelbě si zde, jak jinak, než zastříleli a domů si odnesli titul Král králů. Na Tachovsku je můžete vidět na mnoha kulturních a společenských akcích. O soutěži a aktivitě stříbrských ostrostřelců nám vyprávěl člen ostrostřeleckého sboru Petr Volena.

Seznamte čtenáře s tím, kdo je to ostrostřelec?
Ostrostřelec byl historicky dobrovolník či voják, který zvládal precizně střelbu. V našem sboru máme nyní 11 členů, a to výhradně mužů.

Jakou zbraň ostrostřelci nosí?
Hlavní výzbroj ostrostřelce tvoří perkusní pěchotní puška Lorenz vz. 1854 nabíjená zepředu. V arsenálu máme také polní kanón.

Co má ostrostřelec za úlohu?
Ostrostřelci, v případě napadení či ohrožení města, či jiné nekalé činnosti, měli povinnost toto město ve zbrani chránit a čistit od neřádů, ale také to byly spolky, které měly funkci reprezentativní a prestižní.

Máte nějakým nařízením určené styly uniforem?
Uniformy vychází z původních rakousko-uherských vzorů a materiálů uniforem, do kterých se oblékali naši předchůdci. Bohužel se nedochovalo příliš podkladů o původním sboru stříbrských ostrostřelců, poskládali jsme vše ze střípků.

Jak dlouho fungují ostrostřelci ve Stříbře?
Ostrostřelci ukončili svoji činnost ve Stříbře roku 1925 a my jsme na ni znovu navázali v roce 2003. Minulý rok jsme tedy slavili deset let od znovuobnovení sboru.

Znáte nějaké jiné ostrostřelce z Tachovska? Popřípadě, které nejbližší máme v západních Čechách?
Na Tachovsku a vůbec v celém Plzeňském kraji působíme jen my, ze Stříbra. Pravidelně se setkáváme s kolegy z Lokte, Rakovníka, Chomutova, Brna, Prahy, Kroměříže a tak dále. Navštěvujeme se také s ostrostřelci z Polska, Chorvatska a Ukrajiny.

Na jakých akcích vás naši čtenáři a široká veřejnost můžou vidět?
Jednak jsou to samotné střelby na malované terče, které vždy probíhají v srpnu. Dále to bývá zahájení městských a obecních slavností, poutí, odhalování pomníků, památníků, ale také svěcení kaplí. Už toho za deset let působení bylo opravdu mnoho.

Byli jste reprezentovat stříbrské ostrostřelce na soutěži – zvané Král králů…
Každý rok se konají královské střelby Ostrostřelci zemí Koruny české, na kterých jsme letos uspěli na výbornou, a to nejlepší mistrovskou ránou. Král střelců má možnost reprezentovat ostrostřelce na takzvaných evropských střelbách a jelikož jsme zřejmě dobrý oddíl, tuto radostnou povinnost měl již setník našeho sboru Emil Juriga, který byl s kolegy minulý rok v polské Tuchole. V roce 2015 se střelby uskuteční v německém městě Peine, kde nebudeme chybět.

Jak tedy stříbrští ostrostřelci dopadli?
Titul Krále střelců jsem si letos odnesl osobně.

Na které nejbližší akci vás může veřejnost vidět?
Momentálně jsme na „na konci" sezóny a začneme se věnovat přípravám již čtvrtého Reprezentačního plesu, který pořádáme v únoru 2015. Všichni čtenáři jsou samozřejmě zváni. Jinak nejbližší akce je zahájení Lázeňského festivalu jablek v Mariánských Lázních na kolonádě 11. října.