Zatímco první kola se konala na letištích na Moravě, následující budou hostit Erpužice a létat se bude v sobotu i v neděli – tedy pokud to dovolí počasí. „Motorový paragliding je sport, který je na počasí závislý. Nesmí pršet a nesmí foukat příliš silný vítr," sdělil Deníku organizátor závodu Pavel Štěpán.

První brífink pro účastníky závodu se uskuteční už v pátek večer, samotný závod pak bude v sobotu i v neděli po celý den.

Nejlepší podmínky bývají podle paraglidistů k létání ráno a večer, proto se může počítat, že první motorové padáky odstartují už po šesté hodině ranní. Létat se bude, dokud bude světlo, tedy až přibližně do půl desáté.

První ligová kola přilákala kolem pětadvacet účastníků, podobný zájem lze očekávat i na letišti v Erpužicích. „Připraveny jsou technické disciplíny na letišti i navigační disciplíny v terénu," uvedl Štěpán.

Na letišti to bude například létání kolem nafukovacích pylonů, přistání na přesnost, či slalom. Navigační disciplína pak spočívá v letu na daný časový limit a kilometry ve volném terénu.

Na závod paraglidingové motorové ligy se může přijít podívat také veřejnost. Podle organizátorů je ovšem třeba počítat s tím, že se závod odehrává na letišti, takže tomu budou odpovídat příslušná bezpečnostní a organizační opatření.

Čeští paraglidisté patří podle Štěpána v mezinárodním měřítku ke špičce a reprezentační tým dosahuje pravidelných úspěchů. „Liga je pak příležitostí hlavně pro ty paraglidisty, kteří se tomuto sportu nevěnují na reprezentační úrovni, ale mají chuť si zazávodit," uvedl.