„Hodně se mi to líbí a moc rád bych se naučil lyžovat. Alespoń tak, jak to zvládají ostatní,“ svěřil se se svými pocity vietnamský chlapec.

Ani pohled z prudkého kopce mu kolena neroztřásl. „Nebojím se, vždyť tady přece nejsem sám,“ dodal.

Lyžařského kurzu se vietnamských školáků zúčastňuje několik.

„Zprvu jsme si mysleli, že výcvik odmítnou. Překvapilo nás ale, jak vstřícný postoj k tomu zaujali,“ řekl ředitel přimdské školy a lyžařský instruktor v jedné osobě Karel Halla.

Osmadvacet sedmáků a osmáků je v rámci pětidenního kurzu rozděleno do dvou skupin, na pokročilé a začátečníky.

„Na některých dětech je vidět, že docházejí do lyžařského kroužku, na dalších zase, že už na lyžích stály a zbytek se s lyžemi teprve seznamuje,“ rozdělil výkonnost školáků Karel Halla.

Mezi zkušenější lyžaře patří třináctiletý Aleš Ficner. „Když jsou dobré podmínky, chodím lyžovat každý den. Dá se říct, že se při lyžáku nic nového nenaučím, snad jenom správné držení těla,“ podotkl osmák.

Lyžování má v genech také třináctiletá Markéta Husáková. „Lyžovat chodím odmalička. U nás lyžuje celá rodina,“ řekla žákyně sedmé třídy, která si pochvaluje že si při výcviku vylepší techniku.

Osmáka Adama Vaňka potěšilo, že se kurz vůbec koná. „Loni nebyl, protože nenapadl sníh. Jsem moc rád, že to letos vyšlo,“ ocenil přístup pedagogického sboru, který loňským sedmákům letos vše vynahradil.

A co se začátečníci naučí? „Získají základní znalosti. Přes správný lyžařský postoj, až po jízdu v terénních nerovnostech. Vše vyvrcholí závody ve slalomu. Naším cílem je ale nejen naučit děti základům, my je chceme pro lyžování získat. Byla by škoda, aby u toho nezůstaly, když sjezdovku mají prakticky před domem. Dosavadní zkušenosti s tím ale máme dobré,“ připomněl ředitel školy Karel Halla.

Lyžařský výcvik ale v Přimdě nepořádá pouze zdejší základní škola.

Zkušenosti zde získávají i děti ze Stráže, Starého Sedliště, Boru a Stříbra.