Zastupitelé se tedy snaží sehnat vhodný dotační titul, nebo jinou možnost financování, aby mohl být morový sloup zachován.

„Dotační titul na morový sloup se nám zatím bohužel nepodařilo získat. Každopádně jsme dostali od kraje částku něco přes pět set tisíc korun s tím, že přes pět set tisíc přispěje také město Stříbro," uvedl Deníku starosta Stříbra Bohuslav Červený.

„Tyto peníze se využijí na demontáž stávajícího morového sloupu. Konkrétně jde o demontáž soch, které najdou místo v depozitáři. Zbylá část sloupu bude impregnována a přes zimu zakonzervována," řekl Červený.

„Za ten milion, který se nám zatím podařilo získat, se dají udělat právě jen tyto práce," podotkl starosta.

Město i nadále shání peníze na to, aby se mohlo dílo v dubnu po rekonstrukci dát na původní místo. „Pokud se tak nepovede, budeme rádi, kdyby se nám do uvedeného termínu povedl dát dohromady hlavní sloup. Bohužel, ty miliony zatím chybí," dodal starosta.

Mariánský sloup na stříbrském náměstí je momentálně obehnán lešením.

„Sloup s panenkou Marií byl sundán hlavně z důvodu špatné statiky. Tím, že se rekonstruuje náměstí, jsme se obávali, že by mohl spadnout. Už předtím byl trochu nahnutý, tak jsme nechtěli nic riskovat," řekla Deníku Jitka Pohořelá z Národního památkového ústavu v Plzni.

„Na památce byly za ta léta také poškozeny sochy, které musely být sundány a budou se na nich muset udělat odborné opravy. Samozřejmě vše záleží na penězích a musím potvrdit, že současné finanční prostředky postačí jen na zakonzervování a zabezpečení před zimou. Pak se uvidí, podle financí, jak se bude postupovat dál. Každopádně část sloupu by se měla na jaře vrátit na původní místo," dodala Pohořelá.

Lukáš Hilpert