Celý páteční večer v duchu pietních obřadů začne v urnovém háji od 19.45. Tento masový hrob, ve kterém je uloženo 600 vězňů, kteří v dubnu 1945 zahynuli během železničního „transportu smrti" z koncentračního tábora Buchenwald do tábora ve Flossenbürgu, je největším na území celé České republiky. „Na hromadný hrob budou položeny květiny a zároveň se také představí Tachovský dětský sbor, aby českou hymnou uctil památku těchto obětí," řekl starosta Tachova Jiří Struček.

Další část bude mít uctění památky na více známém památníku Mohyla, který se tyčí na konci Tachova, směrem k Halži. „Obě tyto akce jsou de facto propojené, ale u Mohyly se počítá s větší účastí než v urnovém háji," dále řekl Struček. Jeho slova potvrzuje i tradiční lampionový průvod, který startuje v půl deváté večer od budovy bývalého okresního úřadu a postupně dorazí až ke zmiňovanému památníku.

Ten pod sebou již od roku 1948 ukrývá 232 obětí pochodů smrti z koncentračních táborů. Odpočívá zde například přes sto židovských žen z Osvětimi, jež byly zavražděny u Nýrska, nebo desítky vězňů z již zmiňovaného Buchenwaldu. Pátkem pietní akty nekončí. V neděli bude uctěna památka 68 obětí z Polska, Sovětského svazu, Itálie, Belgie, Německa, Jugoslávie, Maďarska, ČSR a Anglie v obci Pístov. Pro zájemce, kteří by se chtěli k památníku podívat, bude připravena i speciální autobusová doprava. Ta bude v 9 hodin ráno odjíždět z tachovského autobusového nádraží, v 9.20 z plánského autobusového nádraží a v 9.30 bude mít poslední zastávku v Chodové Plané. Samotný pietní obřad se uskuteční od 10 hodin.