VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Oltář a rašeliniště pod ním

Tachovsko – Nedaleko česko – bavorské hranice, tři kilometry severoseverozápadně od Branky, najdete vrch Oltář.

3.5.2011
SDÍLEJ:

Odlesněné rašeliniště pod vrchem Oltářem nedaleko česko bavorské hranice. Foto: Miroslav Trégler

Svojí nadmořskou výškou 710,3 m je vlastně jižním výběžkem hřbetu táhnoucího se západně od Žďárů, reprezentovaného vrchy Ve Skalkách, Tišina, Na Výšině a Kamenný.

Dorazíte – li na vrchol Oltáře v současné době, najdete velikánskou mýtinu s malými smrčky. Podobně je tomu na rašeliništi necelý 1 km severně od kóty. Co se tu stalo? Odpověď jsem našel na informační tabuli Správy CHKO Český les instalované u Branky. Popisuje zároveň botanické a vegetační hodnoty rašeliniště a tak mi promiňte delší citaci: „V rašelinných kobercích pod korunami smrků a borovic blatek tu dobře prospívala celá plejáda vrchovištních rostlin, jen namátkově lze zmínit šichu černou, klikvu bahenní, suchopýr pochvatý, vlochyni bahenní či listem ozdobnou žebrovici různolistou. V lednu 2007 byl údajně, podle sdělení lesního správce, celý porost těžce poškozen orkánem Kyrill, takže po následné kalamitní těžbě zde zůstala jen několikahektarová holina. Podivné na celé věci se zdá být jen to, že zatímco porosty na české straně padly beze zbytku za obět „běsnění“ živlů, prakticky tytéž porosty jen o několik desítek metrů dále na bavorské straně byly poškozeny minimálně“.

Toliko tabule. Nechci – s odstupem času a neznalostí situace přímo po orkánu – jakkoli kritizovat či hodnotit přístup lesáků. Je pravdou, že jsem na české straně vrchoviště aktuálně žádnou dospělou borovici blatku nenašel, na bavorské ano. Mnoho smrků popadalo i za hraniční čarou, ale nebyly odtěžovány (a to včetně suchých „utopených“ jedinců) a tak nedošlo k zásadnímu prosvětlení a oslunění, tedy k zásadní změně přirozeného lesního klimatu. Obávám se, že právě to může být největším problémem pro zachování kvality lesního vrchoviště a některých specializovaných druhů vůbec.

Ať to s vrchovištěm a lesem kolem Oltáře dopadne jakkoli – člověk je nakonec vždy alespoň mírným optimistou – v každém případě výlet do okolních lesů není ztraceným časem. Několik hodin v lese dodá člověku plno energie a ta není k zahození. Až si budete plánovat pěší či cyklovýlet do lesů pod Oltářem, nezapomeňte se zastavit u Hvozdného rybníka. Spolu s Kajetánem (rybník na potoce Tichá pod Chodovskou Hutí) patří mezi nejkrásnější lesní rybníky Českého lesa. A podívejte se občas k obloze, možná – stejně jako já před pár dny – tam uvidíte kroužit čápa černého. Vzácného obyvatele zdejších lesů.

Miroslav Trégler

3.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení