„Vzhled budovy nám není lhostejný, je naším zájmem mít krásné náměstí se skvěle vypadajícími domy. Vše ale nejde tak rychle, jak bychom chtěli. S farností máme navázánu velmi dobrou spolupráci, o dalších opravách kostela spolu jednáme,“ řekl Deníku starosta města Bor Rudolf Kodalík.

Stejně mluví i Ondřej Suda, administrátor pro materiální záležitosti farnosti Bor: „Máme samozřejmě velký zájem na opravě vnější fasády kostela svatého Mikuláše, který současně s přiléhající věží tvoří dominantu náměstí v Boru. Zásadním limitem pro opravu jsou však finanční prostředky farnosti.“

Farnost je dle Sudových slov povinna pečovat o 12 kostelů a budov, které se nachází na území farnosti. Některé z nich jsou v současné době v mnohem horším, někdy až havarijním stavu, a vyžadují tak upřednostnění vyčlenění financí.

Kostel sv. Mikuláše se v uplynulém roce díky spolupráci s městem Bor dočkal opravy prostoru před vstupem na ochoz věže i opravy samotného ochozu. Zároveň došlo k výměně nefunkčního odvodu srážkové vody, což mělo značný vliv nejen na fasádu, ale i na vnitřní prostory věže. „Věříme, že postupně budeme v opravách věže a kostela pokračovat. Snažíme se nalézt i jiné možnosti podpory pro financování oprav, např. ze subvence krajského úřadu či státních institucí,“ doufá Suda.

První zmínka o kostele spadá do roku 1282. Ve 14. a 16. století byl přestavěn, v polovině 17. století zcela vyhořel. V letech 1739 až 1750 byl opětovně vystavěn v barokním stylu, ve kterém se dochoval dodnes. Zásluhu na opětovné výstavbě kostela měl tehdejší borský farář Josef Schmidt. Kostelním prostorám bylo požehnáno 6. prosince 1749 tachovským děkanem J. M. Kniradlem. Vysvěcen byl až o jedno a půl století později, 20. října, pražským arcibiskupem Lvem kardinálem Skrbenským z Hříště.