„V loňském, respektive v předloňském roce jsme začali již s jednou stranou zdi. Dále postupujeme tak, jak nám finance a dotace dovolí. Zatím jsme v tomto ohledu úspěšní a tak se jede na etapy,“ vysvětlil starosta Stříbra Karel Lukeš, s tím, že momentální etapa se ve svých začátcích nenesla v klidném duchu. „Výběrové řízení původně vyhrála jiná firma, která ale s tímto typem prací neměla zkušenosti, vyhrála na cenu. Bohužel neodváděla práci pořádně, došlo i na rozpory s našimi památkáři. Proto jsme se dohodli na ukončení smlouvy a dílo převzala místní firma. Dílo tak již pokračuje tak jak má a opět zdi dostávají tvar a vizáž, tak jak má být.“

Hřbitovní zeď tak nyní čeká další část kompletního rozebrání a znovu vystavení z kamenů dle naplánované projektové dokumentace.

Popisovaný systém oprav byl použit například již při rekonstrukci stříbrských hradeb.

Antonín Poljak z Kladrub s úlovkem.
Kapr vážil sedm kilo

Hřbitovní zeď u kostela svatého Petra není jedinou památkou, která v dnešních dnech ve Stříbře prochází rekonstrukcí. V kostele Nanebevzetí Panny Marie se taktéž pracuje a zásah do podlahy odhalil zajímavé nálezy v podobě kosterních pozůstatků a zdiva staršího kostela. Podle Karla Lukeše se ale v případě hřbitovní zdi s podobnými nálezy nepočítá. Ale bez zajímavosti tato oprava také nezůstane. „Místy byly zdi úplně rozpadlé. Na doplnění se v tomto případě využívá kamen, který je nalezen přímo v blízkosti kostelíka. Zaměstnanci chodí po okolí a vykopávají kameny, které se nachází po okolí a během let se odnášely, vyhazovaly a podobně. Po dokončení se bude jednat o komplexní celek zdi po obvodu celého kostelíka,“ na závěr dodal stříbrský starosta.