Turisté objevili jízdárnu ve Světcích a zájem o prohlídky rok od roku vzrůstá. Kromě toho se zde už devátým rokem konal cyklus koncertů s názvem Dveře jízdárny dokořán. S nebývalým ohlasem se setkala zářijová akce pořádaná Dny evropského dědictví, kdy jízdárnou prováděl sám generál Windischgrätz v podání Pavla Voltra. Ten je také zasvěceným průvodcem turistů. Ačkoli je památka stále v rekonstrukci, jejich počet se každým rokem zvyšuje.

Jízdárna ve Světcích se bude se sezónou loučit tento pátek 28. října. „Na závěr cyklu Dveře jízdárny dokořán chystáme večerní prohlídku osady Světce a jízdárny,” upřesnila ředitelka kulturního střediska Božena Vaňková. „Vloni jsme tuto netradiční akci uspořádali poprvé a setkala se s velkým ohlasem u návštěvníků. Nabídneme nejen nový pohled na osvětlenou památku, ale přichystali jsme návštěvníkům i občerstvení včetně teplých nápojů.”

První prohlídka je určena především dětem a koná se v 18 hodin, další pak v 19 hodin, ve 20 hodin a poslední ve 21 hodin. „Doporučujeme všem zájemcům, aby si zajistili vstupenky v předprodeji, protože je o akci velký zájem. A také aby si s sebou nezapomněli vzít baterky,” vzkazuje ředitelka.

Také zámek v Boru se bude loučit se o týden později, v sobotu 5. listopadu. Také zdejší kastelánka Galina Marjanna Kortanová je s končící sezónou spokojená. „Ještě jsme se sice nedostali do podvědomí turistické veřejnosti, nicméně ležíme při frekventované cestě a silueta zámku k nám láká návštěvníky,” řekla. Také v Boru uspořádali v průběhu sezóny na zámku celou řadu zajímavých akcí. Uskutečnily se zde koncerty, výstavy, Noc netopýrů. Vrcholem léta pak byly Zámecké slavnosti. „Měli jsme tady přes sto účinkujících a obrovskou návštěvnost. Ohlas byl pozitivní,” řekla kastelánka.

V sobotu 5. listopadu se zde budou konat oživené prohlídky. „Navazujeme na předchozí roky. To jsme se zaměřovali vesměs na historii zámku. Letos to bude o historických legendách, a to nejen o borských. Možná bych mohla prozradit, že zámek navštíví například Casanova. Další postavy už si ale necháme jako překvapení pro návštěvníky,” uvedla Kortanová. Také ona doporučuje, aby si návštěvníci předem zajistili vstupenky. Mohlo by se totiž stát, že se na ně nedostane, kapacita jen omezená a zájem byl v předchozích letech velký.

Každá z prohlídek bude trvat asi půl druhé hodiny. Začátek první je naplánován na 16. hodinu , další pak každé dvě hodiny a poslední se uskuteční ve 22 hodin. Účinkovat budou mimo jiné tři skupiny historického šermu, taneční skupina, v kapli zazní renesanční písně.

Ačkoli prohlídková sezóna na borském skončí, do konce roku se zde uskuteční ještě několik dalších akcí. Kastelánka uvedla například adventní koncert či vánoční akce.