Teplota v noci klesající hluboko pod bod mrazu, zasněžená pastvina téměř půlmetrovou vrstvou sněhu a na ní stádo hospodářských zvířat, která nemají možnost schovat se pod přístřešek. I takový obrázek je k vidění na Tachovsku. Na takovou situaci si pak mnohdy stěžují lidé u Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj.

Odborníci tvrdí, že nejde o týrání zvířat, a například masný skot zimními rozmary počasí netrpí. Chovatel ale musí učinit některá důležitá opatření. Ukládá mu je zákon.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání stanoví minimální standardy pro ochranu hospodářských zvířat. „V zákoně se ve statích věnovaných ochraně hospodářských zvířat hovoří mimo jiné o tom, že chovatel je povinen uspokojit potřeby zvířat v příjmu potravy a vody, zabezpečit jejich prohlídku odborně způsobilou osobou schopnou rozpoznat příznaky zhoršeného zdravotního stavu, zabezpečit zvířata proti jejich úniku a v neposlední řadě jim také umožnit odpočinek,“ uvádí vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat Marek Svoboda z Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj.

Chovatelé nemusí zřizovat přístřešky

Chovatel musí ochránit zvířata také proti nepřízni počasí. „Hospodářským zvířatům, která nejsou chována v budovách, musí poskytnout přiměřenou ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami, predátory a riziky ohrožujícími jejich zdraví,“ pokračuje ve vysvětlování Svoboda. Zvířata ale musí být na takový způsob chovu dostatečné navykána a ten jim nečiní utrpení.

„Pokud jsou tedy zvířata chovaná celoročně venku v dobré výživné kondici a bez zdravotních potíží, není povinností chovatele skotu jim na pastvinách zřizovat přístřešky,“ dále říká vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat s tím, že požadavek na přístřešek je uveden pouze pro venkovní chov prasat, koní a drůbeže.

Někdy může pobyt ve stáji uškodit

Jaké jsou zkušenosti chovatelů při porovnání zimování skotu ve stáji a ve venkovním zimovišti? „Skot patří mezi zvířata s velmi dobrými termoregulačními schopnostmi a chlad jim v zásadě nevadí a při možnosti ochrany v závětří, kdy závětří musí být skutečným závětřím a zvířata dostatečně chrání před nápory větru,“ odpovídá Svoboda. „Naopak pobyt ve stáji s nedostatečnou ventilací by mohl být příčinou např. respiračních potíží. I chovatelé, kteří umožňují v zimním období skotu vstup do stáje, se setkávají s tím, že zvířata raději pobývají venku,“ dodává.

Celoroční chov skotu ve venkovním prostředí a to i v zimním období bez přístřešku je možný, pokud jsou zajištěny základní životní potřeby zvířat, a to krmivo, nezamrzající zdroj vody a závětří. „A zvířata jsou v dobré výživné kondici a nejsou u nich pozorovány zdravotní problémy. Takový chov je legální.

Žádný přístřešek není tedy při pastevním chovu skotu nutný, i když jeho zbudování pochopitelně podmínky welfare (Chov, kde je brána na zřetel pohoda, blaho a prosperita. Pozn. red.) zlepšuje,“ dodává k záležitosti chovu Svoboda.