Úspěchu děti dosáhly ve středu pod hradem Pecka. Přitom nechybělo mnoho a školáci z Tachova si mohli o turnaji nechat jen zdát. Do republikového finále totiž postoupili coby náhradníci za 33. ZŠ Plzeň, která pro jiné aktivity musela odříci účast svého týmu.
Deníku se v pátek dopoledne podařilo ve škole zastihnout pouze tři z členy z celého družstva. „Ostatní jsou zase buď na jiných závodech, nebo na výletech se svými třídami," vysvětlila jejich učitelka a trenérka v jedné osobě Helena Muchová. V tělocvičně školy jsme tak zastihli kapitánku družstva Adélu Abrahámovou, Dášu Hrabovskou a Ondřeje Krále.
„Nejtěžším soupeřem byl Cheb, protože s nimi jsme prohráli," ohodnotila soupeře kapitánka Adéla. „Kdo byl naopak nejlehčí? To nevím," dodala kamarádka Dáša. „V podstatě žádný soupeř nebyl lehký. Děti vždy musely bojovat naplno," doplnila učitelka Helena Muchová.
V kategorii smíšených družstev se finálového turnaje účastnilo celkem šestnáct družstev. „V základní skupině obsadily děti první místo. O postup do finálové skupiny ale musely ještě bojovat s druhým týmem ze sousední skupiny. Pak teprve byla určena finálová čtyřka, kde se opět hrálo systémem každý s každým. A tam jsme prohráli právě s dětmi z Chebu, které vybojovaly zlato," popsala herní systém a dlouhou cestu za úspěchem Muchová. Společně s nimi se probojovaly mezi čtyři nejlepší družstva z Jeseníku a Kroměříže.
Pro samotné děti byl turnaj ve vybíjené také velkým zážitkem. Boje prý vždy byly urputné, o výhře často rozhodoval těsný výsledek. Přestože podle učitelky si všechny děti zaslouží velkou pochvalu za svoji bojovnost, podle kapitánky Adélky byl nejlepším členem tachovského družstva Luboš Kovář. „Ale jinak jsme se snažili všichni," dodala jedním dechem.
Druhé místo v národním finále bylo všude kvitováno s nadšením. Doma i ve škole. „Rodiče měli radost, doma jsme i slavili,"pochlubila se páťačka Adéla. „Zato o rok mladší Dáša prý na oslavy ještě neměla čas. „Ještě jsem od té doby ve škole nebyla," prozradila. „Děti totiž druhý den po návratu odjely na další soutěž do Stříbra a také dnes se v naší škole konají lehkoatletické závody," vysvětlila učitelka Muchová.
Děti kromě poháru a diplomu obdržely za svůj výkon medaile. A každý s ní naloží podle svého. „Já si jí schovám doma do skříně," uzavřel jedenáctiletý Ondra Král.
Tato tachovská škola nasbírala za svou téměř čtyřicetiletou existenci již mnoho sportovních úspěchů. „V letošním roce například naše děti obsadily první místo v celorepublikové soutěži Odznak všestrannosti olympijských vítězů," doplnila učitelka Helena Muchová, která ve škole vede kroužek vybíjené už čtvrtým rokem.