Letos se do promítání zapojilo rekordních více než 200 promítacích míst v českých a slovenských městech.  Expediční kamera je přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny. „I tentokrát je připravena pořádná dávka dobrodružství, objevování, adrenalinu  a napětí," tvrdí za organizátory Kateřina Karlová.

Pořadatelské role se v Tachově ujalo sdružení ORBITA HORA Dlouhý Újezd, konkrétně Jan Mařík a Pavel Procházka a letos slaví malé výročí. Expediční kameru pořádají už popáté.

Divák toužící po záběrech plných adrenalinu si přijde na své. „Ano, každý si najde to své. Ale obecně je každé naše promítání o posouvání sportovních a lidských hranic, o volnosti a svobodě," uvedl pořadatel Jan Mařík, který dodal tip na divácky úspěšný snímek. „Velkým lákadlem je  Honnold 3.0. Alespoň pro mě je

Ilustrace

inspirující. Diváci, kteří na naše promítání chodí pravidelně, si jistě Alexe Honnolda pamatují například ze snímků Sám ve stěně nebo The Sharp End. V tomto třetím setkání se Alex pokusí o další posun lezení a jako vždy samozřejmě sólo. Zda se mu to podaří, nebudu prozrazovat, doufám že diváci budou zvědaví, protože to, o co se pokusí, ještě žádný člověk na světě nedokázal."

Tachovské kino Mže nabídne krom série filmů také jeden bonusový. „Film Ti z labského údolí jsme zařadili jako bonusový. Je to zajímavý medailonek o pískovcovém lezení, který ocení spíš lezci. Ale i nelezce určitě zaujme, co vše je zapotřebí při budování nových cest na pískovcích a v jakém duchu jsou tyto cesty udržovány. České pískovcové lezení patří totiž do světové špičky, což málokdo ví," přiblížil organizátor.

Malé ohlédnutí za uplynulými pěti lety. Jaké byly předchozí ročníky? „Účast ovlivňuje hodně faktorů. Počasí, nálada, jiné akce atd. Ale předminulý rok byl promítací sál naplněný tak, že lidé seděli i na zemi. Takový úspěch bychom chtěli zopakovat. Myslím, že letošní filmy by určitě takové množství lidí mohly nalákat," dodal Mařík za sdružení Orbita Hora.

Malá zajímavost, která se zatím netýká Tachova je, že v kinech, která toto umožňují, mohou diváci shlédnout 3D film Domino: Hra v podkroví ztraceného světa. V rámci Expediční kamery je to poprvé.

I v Tachově mohou tedy diváci v pátek 14. března zhlédnout čtyřhodinové pásmo filmů a vstupů. Filmy pro festival  jsou čerpány  především od  partnera – mateřského festivalu Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují. Jsou to tedy vítězné a výběrové filmy tohoto mezinárodního festivalu se šestadvacetiletou tradicí. Nejde ale zdaleka jen o horolezecké snímky. Naopak projekt se jmenuje expediční a takový také je. O cestě, kamarádství a překonávání všech možných přírodních překážek všemi způsoby.

Na jaké filmy 
se můžeme těšit

Cave unicycling
– bláznivé spojení jednokolky a jeskyňaření dává vzniknout novému adrenalinovému sportu.
Honnold 3.0.
– Alex Honnold patří k nejznámějším lezcům této generace a chystá na další velký kousek – přelézt Trojici (velké stěny v Yosemitském národním parku – Mt. Watkins, El Capo a Half Dome) za méně než 24 hodin.

Více o filmovém festivalu najdete ZDE>>>

Pygmejové – děti džungle
– Expedice do nitra africké džungle za nejmenšími lidmi planety, za kočovným kmenem Pygmejů.
Tatry bez limitov
– Parta slovenských vrcholových sportovců přijímá výzvu aby přepsali dějiny extrémních výkonů ve Vysokých Tatrách.
The empty quarter
– Dobrodruzi Alastair a Leon vydávají na cestu do nitra jedné z největších pouští na světě, sestaví si vlastní vozík, na kterém během 1600 km dlouhém treku táhnou náklad o váze 300 kg.

Ochutnávka filmů, které se promítají ne letošní Expediční kameře

Honnold 3.0.

Alex Honnold patří k nejznámějším lezcům této generace. Co ho činí jedinečným je to, že většinu svých výstupů podniká sólo a bez jakéhokoliv jištění. Alex zvládá vysoké bouldery, přelezy těžkých stěn i rychlostní rekordy. Mnoho lidí ho považuje za šílence, který riskuje se svým životem. Ale tento snímek vás přesvědčí, že Alex zvládá extrémní lezení s chladnou hlavou a moc dobře ví, co dělá.

Tatry bez limitov

Parta slovenských vrcholových sportovců přijímá výzvu aby přepsali dějiny extrémních sportovních výkonů ve Vysokých Tatrách. V drsném počasí se snaží uspět ve své disciplíně. Podaří se jim zdolat zimní přelez legendární tatranské stěny. Snow kayak exhibice dramaticky končí v nemocnici, zimní bouldering je po mnohých pádech nakonec korunovaný úspěchem.

The Empty Quarter

Inspirováni významným britským objevitelem a spisovatelem Wilfred Thesigerem se dobrodruzi Alastair a Leon vydávají na cestu do nitra jedné z největších pouští na světě, do pusté končiny Rub al-Chálí (The Empty Quarter) na Arabském poloostrově. Na rozdíl od obdivovaného hrdiny si nemohou dovolit velbloudy, ale sestaví si vlastní vozík, na kterém přes písčitou a vyprahlou poušť táhnou náklad o váze 300 kg.

Ti z Labského údolí

Labské údolí, které se nachází mezi Děčínem a  Hřenskem, láká každoročně stovky lezců. Víkend co víkend si lezci přijíždí vychutnat jedinečné lezení v Labských pískovcích. Stovky klasických nebo moderních cest všech obtížností, dlouhé vzdušné cesty s výhledy do údolí,  zajímavá struktura skály, pestré lezení v kolmých i převislých stěnách a lezecká atmosféra, kterou doplňuje všudy přítomná vůně písku se vám snadno „zaryje pod kůži".

Další filmy a více informací o Expediční kameře a kdy a kde se promítá najdete ZDE>>>