Kdy je tedy potřeba odebrat ježka z volné přírody a postarat se o něj? „Do konce září určitě ne. Ještě v první polovině října je smysluplné pomáhat pouze extrémně malým ježečkům, maximálně tak do velikosti dlaně. Konkrétně by váha ježka v této době neměla být pod 250 gramů. Do této chvíle je odebrání zdravého ježka z přírody naprosto zbytečné a malému bodlináči tím spíše uškodíme, než pomůžeme,“ uvedl David Zítek, koordinátor pražské Záchrany volně žijících živočichů. Pokud tedy najdete zjevně zdravého, třeba i malého ježka v období září až první polovina října, je pro něj nejlepší, když ho necháte být. A to i v případě, že u sebe zrovna nemá matku. Často se totiž stává, že matka pouze vyrazila na lov a mláďata někde ponechala. Nejlepší variantou, jak ježkovi, kterého naleznete na své zahradě, pomoci je, když mu někde v rohu připravíte hromadu listí, ve které si může udělat pelíšek na zimování, a nebo vyrobíte ježčí budku (www.zivazahrada.cz). Samozřejmě je třeba dát pozor, aby nebyl ježek v ohrožení psů a koček.

Až od druhé poloviny října, či ještě spíše od začátku listopadu, kdy je již jisté, že se malý ježeček nestihne na zimu dostatečně vykrmit, potřebuje naši pomoc. Tu mu buď můžete poskytnout sami (jak na to se dozvíte například v metodice Ježek a lidská péče, vydané Českým svazem ochránců přírody), nebo kontaktujte nejbližší záchrannou stanici.

Jiná situace samozřejmě nastává, pokud je ježek nemocný nebo zraněný. To poznáte většinou tak, že se před vámi nestočí do klubíčka. Pak potřebuje pomoc bez ohledu na roční období.