Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na školách začali testovat žáky, mnozí rodiče nesouhlasí

Tachovsko – Po tři týdny budou základní školy v celé České republice testovat vědomosti žáků pátých a devátých ročníků. Srovnávací testy vzešly z dílny dnes už bývalého ministra školství Josefa Dobeše. Zejména mezi rodičovskou veřejností vzbudily mnoho nevole.

21.5.2012
SDÍLEJ:

Na základních školách začaly celostátní srovnávací testy. V Zárečné v Tachově byli první na řadě páťáci a matematika.Foto: DENÍK/Marie Podzimková

„Výsledky českých žáků jsou v celosvětovém srovnání v posledních letech horší než v jiných zemích. Testy by měly vést k zjištění skutečného stavu a přijetí následných opatření ke zlepšení stavu," uvedl ředitel Základní školy Zárečná Tachov Zdeněk Hnát.

„Samozřejmě se mi to nelíbí. Syn nepatří zrovna mezi premianty. Obávám se, že pokud testy nezvládne, bude automaticky zařazen mezi ty horší žáky, ovlivní to celý zbytek jeho školní docházky, pohled učitelů na konkrétní dítě a hlavně výběr školy po skončení povinné školní docházky," uvedla maminka páťáka, která si kvůli synovi přála zůstat v anonymitě.

„Pokud Česká školní inspekce dodrží, co slíbila, nemusejí mít rodiče obavy. Z testů by neměly vzejít žádné srovnávací tabulky. Výsledky dostane jen žák a škola, mohou se je dozvědět rodiče žáka," uvedl ředitel Hnát. Rodiče možná uklidní i skutečnost, že výsledky testu se nepromítnou do známek na vysvědčení, ty budou i nadále vycházet z výsledků práce žáka v celém školním roce.

„Obecně proti testování nic nemám. Pokud se bude s výsledky objektivně nakládat, je to v pořádku. Garance ale zatím máme jen na papíře," uvedl ředitel plánské základní školy na náměstí Jindřich Kolesa.

„Osobně nadšena nejsem, spíš v rozpacích. V dnešní době, kdy všude chybí finanční prostředky, se pouštíme do něčeho, co stojí strašné peníze, které by se ve školství daly využít jinak a lépe. Možná se ale mýlím," uvedla jedna z učitelek, která si nepřála uvést jméno.

Existují rodičovské iniciativy, které s testováním dětí nesouhlasí. Pokud rodiče odmítnou, nemusí být jejich dítě testováno. Je vhodné ho pro den, kdy se testy konají, ze školy omluvit. Totiž v případě, že ve škole je, zaregistruje se a přitom test nevyplní, přesto bude hodnocen.

Školy mají na testování žáků z matematiky, českého a cizího jazyka tři týdny. Všechny testy žáci provádějí na počítačích. Všichni dostali možnost vyzkoušet si přípravné testy. Ani ten test, který nyní vykonávají, není definitivní, ale pouze zkušební. Teprve po jeho celostátním vyhodnocení se rozhodne, zda se do budoucna stane povinným pro všechny páté a deváté ročníky.

Zatímco v Plané začnou s testy až zítra, Zárečná spustila program podle zpracovaného harmonogramu už včera. Za počítače usedli žáci pátých ročníků a zpracovávali test z matematiky. „Sami testy neznáme, dostali jsme je společně s dětmi v pondělí ráno," řekl ředitel Hnát.

V počítačové učebně byl s žáky učitel Václav Mužík. „Časově to všechny děti zvládají. V případech, kdy si mohou vybrat z několika nabídek možných odpovědí, někdy spíš hádají. Je to rozhodně těžší než byly pilotní přípravné testy," řekl učitel.

„Bylo to docela těžké, zvlášť jeden příklad o konvích s vodou. I pan učitel nad tím musel přemýšlet," řekl Martin Honsig. „Myslím ale, že jsem to zvládnul." Přidala se spolužačka Natalie Čechová. „Taky jsem měla problémy s tím jedním příkladem. Odpovědi jsem nehádala, mohli jsme mít s sebou sešit, tak jsem si raději všechno vypočítala."

Autor: Marie Podzimková

21.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení