Pořadatelem akce byly Mikroregion Konstantinolázeňsko a Místní akční skupina Český Západ – Místní partnerství. Tyto organizace připravily pro návštěvníky poutavý program, řadu zajímavostí a novinek. Na úpatí Krasíkova bylo prodejci různých dobrot, keramiky a dřevěných výrobků vytvořeno samostatné tržiště. To doplňoval Autobus linky 2015, který nabídl unikátní divadelní představení s názvem Projížďka Plzeňským krajem.

„Letošní Slavnosti jablek jsou uskutečněny v duchu technologií. A to zejména díky otevření prvního hradního outdoorového WiFi spotu. Moderátorky mají také na sobě oblečení charakterizující určitou počítačovou technologii," sdělil Deníku Jan Florian z MAS Český Západ – Místní partnerství.

Při příležitosti spuštění hradního WiFi spotu, který na pódiu divákům představil jednatel dané firmy, připravila tato společnost pro návštěvníky slavností malou soutěž s kamerou instalovanou na věži kaple Máří Magdalény. Odvážlivci si mohli vyzkoušet sledování okolního dění.

Jedenáctý ročník Slavností jablek uvítal také řadu řemeslníků, kteří prodávali své výrobky na vrchu Krasíkově. Ten byl tvořen především nositeli značky „Místní výrobek ze západu Čech". Nechyběl ani jablečný mošt, křížaly, jablečné koláče, buchty, palačinky, vafle, jablečné pivo a pro mlsné jazýčky i ochutnávky bavorských specialit.

„V rámci celých slavností jsme zaznamenali velký zájem od řemeslníků, kteří zde chtěli nabízet své výrobky. Ještě v pátek se nám hlásili zájemci," dodal Florian.

Na hlavním pódiu na vrchu hradu, kde od půl jedenácté byly slavnosti zahájeny, vystoupili folkoví muzikanti Hynek Kočí a Pavel Vozka, poté hudebník Ventus. Odpoledne návštěvníky bavila kapela Ocho ríos a mužský vokální kvintet Hlasoplet. Závěrem provázel soubor historické hudby Cavalla Canor.

Součástí byli také mladí žongléři, kteří vystupovali v přestávkách mezi produkcí kapel. V kapli Máří Magdalény probíhaly výstavy fotografií do podzemí a žáků místních základních škol.

„Je to tu překrásné. O slavnostech jsme se dozvěděly z novin. Jsme tu poprvé a je to tu opravdu moc pěkné. Hlavně počasí je příjemné, to nám přeje," ohodnotila akci Libuše Malinská z Tachova. Její slova potvrdila také Květa Hrabovčáková, která na Slavnosti jablek jezdí pravidelně.

Účastníkům slavností se představilo také Divadlo Tichý Jelen s loutkovým představením Šípková Růženka, místní neziskové organizace připravily tvůrčí dílny. Upoutat pozornost mohl také flašinetář, ze kterého vycházely známé melodie nebo i jojo workshop pro děti.

„Letos jsme nabídli místním obyvatelům prostor pro prodej jejich domácích specialit a vlastních produktů," doplnil Florian. Ty pod vyhlídkou hradu připravil i mladý Ondra Seidl. Ten připravoval pro návštěvníky míchané nápoje. Podle jeho slov je připravuje sám. Teprve začíná a za dvě hodiny po zahájení slavností stačil namíchat již dva nápoje a dva čaje.

Samozřejmě nechyběla ani soutěž o nejchutnější a nejhezčí štrúdl. Až do dvou hodin odpoledne mohli své výtvory pekaři registrovat do soutěže. Po zasedání speciální porody sestavené z návštěvníků a účastníků slavností byli vybráni vítězové obou kategorií. Vítězkou nejhezčího štrúdlu se stala Anastázie Matalová z Kokašic. Vítězkou nejchutnějšího štrúdlu byla Jaroslava Dražská z Přeštic. O nabídku jablečných dobrot se postaraly také místní restaurace a pohostinství.

Příchozí mohli také navštívit místní zoo ve Dvoře Krasíkov. Tam na ně čekal také zajímavý program. Otevřena byla Amálčina mydlárna, byl zorganizován tradiční koňský country bál a amatérská soutěž v country tancích.

„Přijeli jsme na kolech z Plané a Chodové Plané. Cesta byla občas kamenitá, ale krásná. O Slavnostech jablek jsme četli v novinách. Jezdíme sem pravidelně," shodli se cyklisté z Plané a okolí.

O dopravu bylo také postaráno po místní železniční trati Pňovany – Bezdružice, kde jezdil motorový vlak RegioShark, který doplňoval s návazností na železniční spoje dobový autobus Jablečný expres. Ten odvezl návštěvníky na Krasíkov. Parkování bylo zajištěno na úpatí vrchu.

Iveta Luňáková