Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na sníh čeká 787 kilometrů silnic a 2500 tun soli

Tachovsko – Dvaatřicet milionů korun. Na tolik předběžně odhadují silničáři údržbu komunikací na Tachovsku v letošní zimě. Deník o tom informoval vedoucí stříbrského provozu Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Miroslav Sedláček na čtvrtečním setkání silničářů z Plzeňského kraje.

8.11.2012
SDÍLEJ:

Stříbro cestářiFoto: DENÍK/Lukáš Hilpert

„Zimní údržbu na našem okrese zajišťuje devětašedesát lidí, včetně dispečerů," uvedl Deníku hlavní dispečer zimní údržby na Tachovsku Jiří Slapnička. „Každému vozidlu je přidělen určitý okruh. Ten je dlouhý přibližně šedesát kilometrů. Na něm se pak osádka posypového vozu střídá," dodal Slapnička.

„Denní směna nám začíná ve čtyři hodiny ráno, odpolední v půl druhé. V zimě pak od půl desáté večer držíme domácí pohotovost," popsal stručně denní režim další pracovník stříbrského provozu Jiří Franěk. Vedoucí střediska Miroslav Sedláček zároveň vysvětlil důvod posunu začátku zimní pracovní doby. „Je to především kvůli hromadné dopravě. Autobusy často vyjíždějí kolem páté hodiny ráno, musíme jim tedy cestu připravit," řekl dále Sedláček.

Rozdíl mezi létem a zimou

„To se nedá srovnat. V zimě máme určitě daleko více práce. V létě máme pracovní dobu od šesti do půl třetí a provádíme klasickou údržbu komunikací. To znamená jejich opravy, nebo úklid v okolí. V létě také mají noční pohotovost pouze dva naši pracovníci, a to hlavně kvůli odstraňování následků případných dopravních nehod. V zimě, pokud nesněží, prořezáváme stromy, čistíme propustky a podobně," doplnil Jiří Franěk.

Peněz stejně, povinností více

Před dvěma lety došlo v Plzeňském kraji k reorganizaci. Dosavadních sedm okresních správ, které v podstatě fungovaly samostatně, zastřešila organizace s celokrajskou působností. To podle Jaroslava Bauera, náměstka hejtmana Plzeňského kraje pro dopravu, s sebou přineslo výhody. „Především se nám podařilo ušetřit peníze. Jen za loňský rok to bylo kolem pětatřiceti milionů. Uspořili jsme na mzdách i při nákupu za materiál. A hlavně díky jiné organizací práce. Stoupla produktivita našich zaměstnanců. Zároveň je nyní běžnou praxí, že si jednotlivá střediska mohou zapůjčovat techniku mezi sebou," uvedl Bauer.

Silničáři v Plzeňském kraji mohou v posledních letech na každoroční zimní provoz počítat přibližně se dvěma sty miliony korun. „Tato suma je připravena i pro letošní zimu. Někdy se stane, že ji překročíme, jindy naopak ušetříme. Loni díky mírnější zimě nás stála zimní údržba v kraji sto padesát milionů," dodal hejtmanův náměstek Bauer.

Sedmnáct okruhů

Na tolik mají silničáři rozdělené Tachovsko. „V devíti z nich používáme převážně posypovou sůl. V osmi se pak snažíme v co největší míře používat k posypu inertní materiál. Na Tachovsku je totiž množství chráněných území, například dvě chráněné krajinné oblasti, Český les a Slavkovský les. Inertní materiál je také podstatně levnější," vysvětlil Sedláček. „Hlavně bych chtěl podotknout, že není v našich silách a ani naším úkolem zcela odstranit následky zimy, ale pouze je zmírňovat. Takže bych chtěl požádat řidiče, aby se sami v zimním období chovali na silnicích maximálně zodpovědně," doplnil závěrem vedoucí silničářů Miroslav Sedláček.

Autor: Václav Šimek

Překvapí zimní nadílka sněhu silničáře?

ANO

15 hlasů

NE

16 hlasů

Hlasovalo: 31

Anketa byla ukončena

8.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení