„Jde v podstatě o pětidílný seriál závodů v lezení na horolezeckou stěnu,“ vysvětlil Pavel Nový, jeden z pořadatelů s tím, že startují jen děti školou povinné do patnácti let. „Mimo soutěž lezou i děti do osmnácti let,“ dodal. V Kladrubech se konal první díl seriálu, takzvaný Maglajz Boulder Cup.

Obtížnost byla různá podle toho, jakou trasu na překližkové stěně pořadatelé připravili. „Stavíme podle kategorií od nejmladších. Všichni pak lezou stejnou cestu. Myslíme i na trénovanost sportovců. Jsou u nás ale děvčata, která se zúčastňují takzvaného Tendon Cupu, který je republikovým pohárem.“

Na start se postavilo šestapadesát dětí z celé republiky. „Máme děti z Plané, Chebu, Plzně, Berouna, Chomutova či Slaného, Stříbra i Kladrub,“ vyjmenoval Nový.

Jak jsme zmínili, Maglajz Boulder Cup je prvním závodem Překližky, které pořádají Dům dětí a mládeže ve Stříbře, horolezecký klub Skoba a kladrubský horolezecký kroužek Maglajz. „První je tedy tato událost, takzvaný bouldering (bez jištění), druhý je Májový Open Cup ve Stříbře s jištěním, pak jsou Kladrubský expres, Podzimní Open Cup a Mikulášký Open Cup, kde se vyhlašuje celkový vítěz Překližky,“ sdělil Nový.

Mezi desítkami dětí jsme našli i třináctiletou Lenku Jandíkovou. Ta leze už šest let. „Poprvé jsem začala lézt tady v Kladrubech, chtěla jsem začít sama, lezu ráda. Zatím ale zdolávám jen zeď, na skály si netroufám,“ řekla nám.

Lezec musí prý mít při zdolávání zdi velký respket.„Vylezla jsme zhruba čtyři metry. To je v pohodě s jištěním. A fakt, respekt být musí,“ uzavřela žačka.

Vítězové

Kategorie D1

Pavla Nová

Kategorie H1

Vojtěch Čechura

Kategorie D2

Dominik Founě

Kategorie D3

Lucie Kohoutová

Kategorie H3

Šimon Pavlas

Kategorie D4

Michaela Matúšová

Kategorie H4

Filip Švarc