Na celých dvanáct měsíců je rozplánovaná velká rekonstrukce tachovského náměstí, která začala minulý měsíc. Obrnit trpělivostí se proto musejí nejen obyvatelé města a jeho návštěvníci, ale i obchodníci, kteří mají na náměstí své provozovny.

„Zatím je to příliš brzy hodnotit, ale samozřejmě se bojíme, protože to bude trvat celý rok. Zákazníků jsme měli vždy nejvíc v červnu na konci školního roku, tak uvidíme, zda se to letos projeví na tržbách. Kompenzace od města sice žádné slíbené nemáme, ale zákazníkům prý bude umožněno, aby se k nám do obchodu vždy dostali,“ říká s viditelnými obavami prodavačka Petra z obchůdku Překvapení s dárkovými předměty.

Historický křížek ve Vodní ulici v Tachově se dočká obnovy.
Tachov renovuje drobné historické památky. Boží muka a křížek získají nový lesk

Stejně je na tom i prodejce potravin v jiné části náměstí, kde přímo před vchodem do jeho obchodu nyní pracují těžké stroje.

„ Když je potřeba to náměstí opravit, tak se s tím musíme smířit a nějak to přežijeme. Zákazníci ale ubyli, chodí jich mnohem méně,“ říká Thi Lien Hoang a ukazuje za sebe na několik beden s kazícím se ovocem, které už neprodá. „Ale až tu bude hotový alespoň chodník, tak se to snad zlepší,“ dodává s nadějí v hlase.

Po dobu rekonstrukce bude docházet k různým omezením v průchodu náměstím, ale k jeho úplnému uzavření nedojde. Zůstane také zachovaný provoz všech provozoven na náměstí a lidé se do nich pomocí vytýčených koridorů vždy dostanou. Pouze parkovat nebude během prací na náměstí možné.

Tachovské městské slavnosti.
Nuda v létě nebude. Tachovsko ožije festivaly, slavnostmi a poutěmi

Město svůj záměr představilo veřejnosti už na podzim minulého roku a následně proběhla i schůzka s rezidenty náměstí, kde byly všem předány veškeré informace a časový harmonogram prací. „Všem rezidentům, kteří měli na náměstí svá parkovací místa, umožňujeme bezplatné parkování na jiných placených stáních kolem náměstí,“ říká místostarostka Tachova Vendula Machová.

Kolem drátěných zátarasů prochází i starší manželský pár. „Není to pro nás moc úplně příjemné se tu proplétat, ale co jsem měl možnost vidět, tak to bude hezké. Jen mě mrzí, že je uzavřená jediná terasa, kde se dalo na náměstí v létě posedět u kávy nebo si dát zmrzlinu,“ ukazuje pětašedesátiletý Jaroslav směrem ke kavárně v dolní části náměstí.

Jízdárna Světce.
Tachovsko se mění k lepšímu. Nové stavby zlepší život obyvatel v regionu

Budoucí podoba náměstí byla navržena tak, aby spojovala jak představu památkářů, tak města jako investora. Povrch vytvoří velkoformátová kamenná dlažba, která bude umístěná v hlavních trasách pohybu pěších po obvodu náměstí. Zbytek plochy bude vydlážděn dlažbou z kamenných kostek v různých formátech. Odlišnost dlažby bude i v jejich různých odstínech.

„Po rekonstrukci se náměstí zaplní vhodným mobiliářem, který bude barevně i materiálově korespondovat s jeho novou podobou. Samozřejmostí bude nové osvětlení, lavičky a květináče," říká starosta města Petr Vrána.

Po debatách s veřejností bude i po rekonstrukci zachovaná možnost parkování automobilů. Vzniknou zde i zálivy pro krátkodobé parkování a přibyde více zeleně.

Následné krajinářské úpravy počítají se stromy na severní a východní straně náměstí a dvěma vzrostlými stromy v rozích náměstí na jižní straně. Po ukončení rekonstrukce se už nepočítá s tím, že by přes něj vedly autobusové linky. Ty budou primárně vedeny Chodskou ulicí a hlavním autobusovým uzlem se stane zastávka U Rybeny, která je v docházkové vzdálenosti od centra.

Ve společenském areálu Mže v Tachově se nakonec konala původně plánovaná Slavnost v parku.
Slavnost v parku počasí nezkazilo. Organizátoři ji přesunuli do areálu Mže

Během prací na tachovském náměstí byly také odkryty základy Mariánského sloupu. „Originál sloupu zde stál od roku 1732 a měl ochraňovat před morem a jinými zkázami," vysvětluje ředitelka Muzea Českého lesa Jana Hutníková. Původní sloup byl z náměstí odstraněn v 70. letech minulého století a na náměstí by se měla navrátit jeho replika.

„Město rekonstrukcí získá krásný prostor pro slavnosti, koncerty a další společenské akce. Věříme, že výsledek bude stát za to a že rekonstrukce náměstí bude novým začátkem pro oživení náměstí, potažmo celého města," dodává starosta Tachova.

Ze staré budovy vybudovala Barbora Pitrová ve Stříbře novou moderní prostornou kavárnu.
Moderní kavárna Báry Pitrové ve Stříbře oživila roh náměstí a láká zákazníky

Ukončení stavby je naplánováno za dvanáct měsíců od zahájení rekonstrukce a předpokládaná cena díla činí podle městského webu 82 milionů korun bez DPH.