V budově gymnázia panovalo neobvyklé ticho. Zejména před třídami, v nichž se zkoušelo, chodili všichni po špičkách. „Slavnostní zahájení se uskutečnilo ráno před osmou hodinou a byli mu maturanti z obou tříd. Maturitní komise zasedly podle jednotlivých předmětů do několika tříd. Maturitní zkoušky začínají po všechny čtyři dny ráno v osm a končí po 18. hodině večer,“ uvedla ředitelka školy Irena Volkovinská.

Ti studenti, kteří měli chvilku volno mezi jednotlivými předměty nebo je maturita teprve čekala, posedávali v přízemí ve vestibulu budovy. „Já maturuji až ve středu. Je to šílené, neskutečné, moc to prožívám, zdá se mi, že nic neumím,“ svěřila se vystresovaná Lucie Němcová. Přišla podpořit kamaráda Tomáše Milliana. „Pokud z něceho vylítnu, tak to bude angličtina. Nedalo by se nic dělat, přes prázdniny bych se všechno doučil,“ řekl. Po maturitě se spolu s Lucií vydá buď na zkušenou do Austrálie nebo na fakultu tělesné výchovy a studií.

Petr Vystropov už měl za sebou češtinu a němčinu. Po celou dobu studia patřil k premiantům. „Státní zkouška z češtiny byla mnohem lehčí než klasická maturita. Dostal jsem povídky Čechova, bylo to jednoduché. Němčinu jsem také zvládnul v pohodě,“ řekl student, na němž žádné obavy rozhodně vidět nebyly. Po skončení gymnázia se chystá ke studiu fakulty sociálních věd nebo na Vysokou školu ekonomickou Praha. „Vypadá to, že jsem nic nepokazil,“ řekl Miroslav Litomerický, který přišel právě ze třídy, kde maturoval z předmětu aplikace počítačů. „Docela se mi povedla i angličtina, dostal jsem dobré téma,“ byl prozatím se svým výkonem spokojen. Od studia si chce po gymnáziu na chvíli odpočinout. „Chystám se do Anglie a pak uvidím.“